Kalkopiritin kavrulması ve kavrulmuş kalkopiritin SO2'de çözündürülmesi
Roasting of chalcopyrite and roasted chalcopyrite dissolved in sulphur dioxide
  1. Tez No: 246937
  2. Yazar: MELTEM KIZILCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇOPUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada, Rize Çayeli yöresinden temin edilen konsantre kalkopiritin oksidasyon mekanizması 100-900oC sıcaklık aralığında hava ortamında DTA ve TGA ölçümleri ve literatür verilerinden belirlenmeye çalışılmıştır. DTA, TGA eğrileri ve literatür verilerinden, düşük sıcaklıklarda sülfürlerin oksidasyonunun gerçekleştiği ve yüksek sıcaklıklarda ise sülfatların parçalandığı belirlenmiştir. İkinci aşamada, kavrulmuş konsantre kalkopiritten SO2 gazı ile doyurulmuş sulu çözeltilerde bakırın ekstraksiyonu için optimum koşullar Taguchi metodu kullanılarak belirlenmiştir. Optimum koşullar reaksiyon sıcaklığı 45oC; katı-sıvı oranı 0.025 g/mL; kavurma süresi 75 dak; kavurma sıcaklığı 500oC; karıştırma hızı 400 devir/dak; reaksiyon süresi 30 dak olarak belirlenmiştir. Bu şartlar altında bakırın çözeltiye geçme oranı yaklaşık %91 olarak elde edilmiştir. Üçüncü aşamada, kavrulmuş kalkopiritin SO2 ile çözündürme işleminin kinetiği incelenmiş ve büzülen partiküller için akışkan filminden difüzyon kontrollü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work was carried out in three stages. İn the first stage, the oxidation mechanism of concentrate chalcopyrite, supplied from the region of Rize (Çayeli), was determined by TGA-DTA measurements in atmospheric medium in the temperature range of 100-900oC and from literature data. The results of DTA-TGA measurements and the literature data showed that the oxidation of sulphides took place at low temperatures and that sulphates was decompesed at higher temperatures. İn the second stage, the optimum conditions were searched for the extraction of copper from roasted concentrate of chalcopyrite in the aqueous medium satured by SO2 gase, by using Taguchi method. The optimum conditions were determined as 45oC for reaction temperature, 0.025g/mL for solid-to liquid ratio, 75 min for roasting period, 500oC for roasting temperature, 400 rpm for stirring speed and 30 min for reaction time. Under these conditions, the yield for the dissolution of cooper to the solution was found to the %91. İn the last stage, the kinetics of the dissolution of the roasted chalcopyrite with SO2 in aqueous medium was investigasted, and it was determined that the dissolution mechanism was controlled by the diffusion through liquid film for shrinking particle model.