Projeye dayalı öğrenme yaklaşımının fen bilgisi öğretmen adaylarının bilim ve teknolojinin doğası anlayışlarına ve bilimsel süreç becerilerine etkisi
The influence of project based learning approach on pre-service science teachers? conceptions of the nature of science and technology and scientific process skills
  1. Tez No: 246938
  2. Yazar: SUAT ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİH BAYRAKÇEKEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmen adaylarının sahip oldukları bilim ve teknolojinin doğası anlayışlarını ve bilimsel süreç becerilerinin düzeyini belirlemek, bu anlayış ve becerileri geliştirmek için projeye dayalı öğrenme (PDÖ) yaklaşımının etkisini ortaya çıkarmaktır. Ayrıca, uygulamaya katılan öğretmen adaylarının PDÖ yaklaşımı ile ilgili tutumlarını belirlemektir.Çalışmanın örneklemi, İlköğretim Fen Bilgisi Anabilim Dalında öğrenim görmekte olan 42 son sınıf öğretmen adayından oluşmaktadır. Çalışmada öğretmen adaylarının bilim ve teknolojinin doğası anlayışlarını ve bilimsel süreç becerilerini geliştirmek için fen, teknoloji ve toplum dersinde PDÖ yaklaşımı izlenmiştir. Verilerin toplanmasında çoktan seçmeli ve açık uçlu testler, mülakat, gözlem ve rubrikler kullanılmıştır. Veriler nitel ve nicel analiz yöntemleri ile analiz edilmiştir.Uygulamanın başında öğretmen adaylarının çoğunun, bilim ve teknolojinin doğasının bütün boyutları ile ilgili yetersiz veya uygun olmayan anlayışlara sahip oldukları belirlenmiştir. Uygulama sonunda bu anlayışların çoğunda ve bilimsel süreç becerilerinde önemli gelişmeler sağlanmıştır. Ancak öğretmen adaylarının bilime, sosyal ve kültürel faktörlerin etkisi ile ilgili uygun olmayan anlayışlarını korudukları ve hala bilimsel bilgilerin birer keşif olduğunu düşündükleri belirlenmiştir. Öğretmen adayları; süreçte birlikte çalışma, problem çözme ve eleştirel düşünme becerilerini edindiklerini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the pre-service science teachers? understandings of the nature of science and their possession of scientific process skills and to investigate the influence of project based learning (PBL) approach on developing these understandings and skills. In addition, it was to determine pre-service science teachers? attitude toward PBL.The subjects of the study were 42 senior pre-service science teachers. In the study, to help pre-service science teachers to develop their conceptions of the nature of science and the scientific process skills PBL approach was pursued in the course. The data was collected with multiple choices and open ended questionnaires, follow up interviews, observations and rubrics. The data was analyzed using qualitative and quantitative methods.At the beginning of the intervention, it was determined that the majority of the pre-service science teachers had has merit or naïve conceptions about all aspects of the nature of science and technology. At the end of the intervention, there were improvements in the most of these conceptions and in the scientific process skills. However, it was found that the pre-service science teachers had still naïve conceptions about the social and cultural aspects of science and they still thought that scientific knowledge is a discovery. They stated that they had skills such as working in team, problem solving and critical thinking as a result of the intervention.