Kalkopiritin piritten seçimli flotasyonunda oksijenin ve palp potansiyelinin konsantre tenör ve verimine etkisi
The Effects of oxygen and pulp potential on concentrate grade and recovery in the flotation of chalcopyrite from pyrite
  1. Tez No: 84223
  2. Yazar: HAKAN HASSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFİR EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Bu çalışmada, sülfürlü cevherlerin flotasyonunda palpın redoks potansiyeli ve çözünmüş oksijen içeriğinin kalkopirit flotasyonu verim ve seçimliliğine etkileri, tesis ve laboratuvar ölçeğinde incelenmiştir. Tesis ölçeğindeki çalışmada, Eti Bakır A.Ş. Küre Bakirli Pirit İşletmesi Zenginleştirme Tesisi'nde öğütme ve flotasyon devrelerinin farklı noktalarından palpın redoks potansiyeli, çözünmüş oksijen içeriği ve pH'sı ölçülmüştür. Bu elektrokimyasal parametrelerin, kalkopirit ve piritin çözünme ve oksidasyon durumlarına etkileri incelenmiştir. Ayrıca, ölçümlerin yapıldığı noktalardan alınan numunelerdeki kalkopirit ve piritin serbestleşme dereceleri, minerallerin ağırlıkça dağılımları ve oksidasyon durumları belirlenmiştir. Tesis verilerinin istatistiksel değerlendirilmesi sonucunda palp potansiyeli ile çözünmüş oksijen içeriği ve pH arasındaki ilişkiyi gösteren bir matematiksel eşitlik türetilmiştir. Küre bakirli pirit cevheri kullanılarak yapılan laboratuvar ölçekli deneylerde, cevherin oksijen tüketimi belirlenmiştir. Oksijen tüketim değerlerine dayanarak Küre cevherinin ön havalandırma ihtiyacı olduğu saptanmıştır. Farklı gaz kombinasyonları ve farklı yükseltgeyici ve indirgeyici.kimyasallar kullanılarak ön koşullandırma ve farklı gaz kombinasyonları kullanılarak flotasyon deneyleri yapılmış; bu deneylerin sonuçlarından yararlanarak koşullandırma palp potansiyelinin ve flotasyon gazının oksijen içeriğinin flotasyon verim ve tenor değerlerine etkileri incelenmiştir. Bu deneylerden elde edilen sonuçlar ışığında en iyi kalkopirit-pirit ayırımı ve en yüksek verim değerleri hava ile yapılan ön koşullandırma ve hava ile yapılan flotasyon deneylerinde, palp potansiyeli değerinin 200 mV civarında olması durumunda elde edilmiştir. Farklı sürelerde hava ile yapılan ön koşullandırma ve hava ile yapılan flotasyon deneylerinde en yüksek verim ve tenor değerlerinin elde edildiği 5 dakikalık ön havalandırma süresinin, oksijen tüketim verileri ile uyum içinde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, the effects of pulp redox potential and dissolved oxygen concentration on the flotation selectivity and recovery of sulphide ores.were investigated both in plant and laboratory scale. In the scope of the plant study, redox potential, dissolved oxygen concentration and pH of the pulp were measured in different streams of grinding and flotation circuits of Küre Copper Concentrator and their influence on dissolution and oxidation of chalcopyrite and pyrite was determined. Furthermore, liberation degree, distribution of chalcopyrite and pyrite and their oxidation states were determined on the samples taken from the points where the on site measurements were made. A mathematical equation indicating the relationship among pulp potential, dissolved oxygen concentration and pH was derived by analysis of collected data from the plant. Oxygen demand of Kure copper ore was determined in laboratory scale experiments. Based on the results of oxygen demand experiments, it was determined that Küre copper ore has to be pre-aerated before flotation. Tests were also carried out by using different air-nitrogen gas combinations in the pre-conditioning stage and as flotation gas and the effects of redox potential and oxygen content of the pulp on concentrate grade and recovery were investigated. The results of the flotation tests revealed that the best chalcopyrite-pyrite separation and the highest recovery values were obtained at the tests in which air was used in the pre-conditioning stage and as flotation gas, and the best results were obtained when the pulp potential was close to 200 mV. The results of flotation tests carried out at different pre-conditioning time using air as pre conditioning gas and flotation gas showed that the highest grade and recovery values were obtained at 5 minutes pre-conditioning with air. These results was in good compliance with the oxygen consumption data.