Design oriented analysis of a guasi-resonant type smps
Sözde-resonant anahtarlamalı güç kaynaklarının tasarıma yönelik çözümlemesi
- Tez No: 24701
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALDUN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET SÖZDE-RESONANT ANAHTARLAMALI GÜÇ KAYNAKLARININ TASARIMA YÖNELİK ÇÖZÜMLEMESİ Bu tezde yeni bir anahtarlamalı güç kaynağı türü olan sözde-resonant tipi anahtar lama lı güç kaynakları tanıtılmaktadır. Anahtarlamalı güç kaynağı ve onun çeşitleri hakkında genel bir bilgi verilmiş ve bu tür kaynaklara neden gereksinim duyulduğu anlatılmıştır. Anahtarlamalı güç kaynaklarında yeni anahtarlama teknikleri tanımlandıktan sonra sıf ır-gerilim anahtarlamalı sözde - resonant güç kaynakları ayrıntılı olarak açıklanmıştır.“Buck”tipi sıf ır-gerilim anahtarlamalı sözde-resonant güç kaynağı kuramsal olarak t ve s domenlerinde incelenmiştir. Her aşamada oluşturulan diferansiyel denklemler çözülerek kuramsal dalga şekilleri elde edilmiştir. Daha sonra kuramsal çözümlerin doğruluğu, bir bilgisayar programı kullanılarak kanıtlanmıştır. Devre, bir başka bilgisayar programı kullanılarak simüle edilmiş ve sonuçlar kuramsal sonuçlarla karşılaştırılmıştır. > Aynı zamanda devre, deneysel olarak da gerçeklenmiş ve elde edilen işaret şekilleri verilmiştir.Daha sonra, sıfır-gerilim anahtarlaması ve regüleli çxkış gerilimi sağlamak amacıyla prototip bir devre önerilmiştir. Tasarlanan devre ile sıfır-gerilim resonant anahtarını sürme işareti elde edilmiş ve çıkış gerilimi regûle edilmiştir. Bu devre çeşitli yönlerden incelenerek farklı noktalardaki gerilim şekilleri çizilmiştir. Literatürde henüz sıfır-gerilim anahtarlamalı, regüleli çıkış kontrollü sözde - resonant bir çevirgeç için eksiksiz bir devre ile karşılaşılmamıştır. Son olarak, bu konuda yapılabilecek bazı çalışmalar önerilmiştir. vı
Özet (Çeviri)
THESIS ABSTRACT Design Oriented Analysis of a Quasi-Resonant Type SMPS by özge şahin Master of Science, August 1992 ( B.Sc., Dokuz Eylül University, 1989 ) 118 Typed Pages Directed by Haldun KARACA This thesis presents a new type of switching mode power supply; the so-called quasi-resonant type SMPS. A general information of SMPS is given including its different topologies and the need for SMPS is told. After the new switching techniques of SMPS are described, zero-voltage-switching technique is explained in detail. Then a buck type zero-voltage switched quasi- resonant converter is analyzed in different stages in t and s-domains. The differential equations obtained in each stage are solved and theoretical waveforms are drawn. Thep the theoretical results are verified by using a computer program. iiiThe circuit is simulated by using another computer program and the results are compared with the theoretical solutions. The circuit is also implemented and the waveforms obtained from the experiment are given. Then, a new circuit is proposed for obtaining zero - voltage turn-on and regulated output voltage. Driving signal of the zero - voltage resonant switch is provided with the designed circuit and then the output voltage is regulated. This prototype circuit is analyzed from different aspects and the waveforms at different points of the circuit are given. In the literature, a complete circuit of the zero - voltage switched quasi - resonant converter with regulated output hasn't been introduced yet. Furthermore, possible research topics on this subject are discussed. IV