Object-oriented analysis and design of a graphical scheduling algortihm development tool
Grafiksel bir çizelgeleme algoritması geliştirme aracının nesne yönelimli analiz ve tasarımı
- Tez No: 76461
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ TAMER ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Çoğu ticari yazılımın çizelge yaratma modülleri, algoritmalar, sezgisel yöntemler, ve kurallardan oluşan bir kütüphane içerir. Bu yazılımlar çoğunlukla kurala dayalı algoritmaları ve önceden tanımlı bir kurallar kümesini kullanırlar. Bu kütüphaneyi genişletmek mümkün olmamakla beraber kurallar listesi kodlama yapılarak genişletilebilir. Fakat bu yazılımların kullanıcıları bir algoritma programlamak konusunda deneyimli olmadıklarından, kütüphanedeki algoritmaları değiştirmek ve yeni algoritmalar geliştirebilmek için programcıya danışmadan kullanabilecekleri bir araca ihtiyaç duymaktadırlar. Bu tezin konusu grafiksel bir çizelgeleme algoritması geliştirme aracının nesne yönelimli analiz ve tasanmıdır.Bu çalışmada, kullanıcıya kolayca çizelgeleme algoritmaları geliştirebileceği bir araç tasarlanmıştır. Önerilen aracın grafiksel kullanıcı arayüzü ile, kullanıcı algoritmik üniteleri çekip bırakarak, algoritma geliştirme penceresinde bir çizelgeleme algoritmasını görsel olarak yaratmakta ve bu algoritmayı çalıştırmaktadır. Bu araç çizelgeleme literatüründen bilinen beş algoritma üzerinde test edilmiştir. Sonuç olarak, çizelgeleme algoritmalarının grafiksel olarak ifade edilebildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The schedule generation modules of most of the commercial software consists of a library of algorithms, heuristics, and rules. Most of these software use dispatching algorithms and they use a predefined set of rules. It is not possible to expand the library, but only the rules list can be expanded by script-coding. Since users of these packages have less or no experience in programming an algorithm, they require a tool to modify the algorithms in the library or build new ones easily without consulting the programmer each time. The subject of this MS thesis is the analysis and design of an object-oriented scheduling algorithm development tool. In this study, we introduce a tool that is designed to assist the user to easily build scheduling algorithms. The suggested tool, with the integrated graphical user interface, allows users to drag and drop algorithmic sub-units to the algorithm building window, and visually construct and run scheduling algorithms. The suggested tool is tested on five well-known algorithms from the scheduling literature. As a result, it is shown that scheduling algorithms can effectively be represented graphically.