Ankilozan spondilitte fizik tedavinin etkinliği
Efficacy of physical therapy on ankylosing spondylitis
  1. Tez No: 247029
  2. Yazar: AYŞE ÜNAL ENGİNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE UĞURLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Ankilozan spondilitli hastalarda fizik tedavinin ağrı, fonksiyon, hastalık aktivitesi, emosyonel durum ve yaşam kalitesi üzerine etkisini değerlendirmek.Materyal ve Metod: Çalışmaya Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Kliniğinde takip edilen, AS tanısı konulan 31 hasta alındı. Hastaların rutin fizik muayene, kas-iskelet sistemi muayenesi ve nörolojik muayenesi yapıldı. Hastalar randomize olarak fizik tedavi grubu ve kontrol grubu olarak ikiye ayrıldı. Fizik tedavi grubuna 15 seans fizik tedavi (sıcak paket, ultrason, TENS, hidroterapi), egzersiz ve medikal tedavi verildi. Kontrol grubuna sadece ev egzersiz programı ve medikal tedavi verildi. Her iki gruba da tedavi öncesi, 2. ve 6. haftalarda ağrı için vizüel analog skala (VAS) gece ve istirahat, fonksiyon için Ankilozan Spondilit Fonksiyon İndeksi (BASFİ), hastalık aktivitesi için Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite İndeksi (BASDAİ), spinal mobilite için modifiye schober, el parmak zemin mesafesi, lateral fleksiyon, servikal rotasyon, intermalleolar mesafe, tragus duvar mesafesi ve Ankilozan Spondilit Metroloji İndeksi (BASMİ), göğüs eksansiyonu, çene manubrium mesafesi ölçüldü. Tedavi öncesi ve 6. hafta Beck depresyon ölçeği ve SF-36 formu dolduruldu.Bulgular: Fizik tedavi grubunda spinal mobilite ölçümlerinden lateral fleksiyon, tragus duvar mesafesi ve beck depresyon ölçeği dışındaki tüm parametrelerde 2.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the effects of physical therapy on pain, disease activity, functional and emotional status and quality of life in patients with ankylosing spondylitis (AS).Material and Method: Thirty one patients diagnosed with AS and followed up in Selcuk University Meram Medical Faculty Physical Medicine and Rehabilitation clinic were conducted into the study. Routine physical examination of musculosceletal and neurological system of all patients has been performed. Patients divided into two groups (physical therapy group and control group) as random. 15 seance physical therapy (hotpack, ultrasound, TENS and hydrotherapy) exercise and medical treatment performed for the physical therapy group and only home exercise programme and medical treatment for control group. We evaluated all patients with visual analog scale (VAS) at night and rest for pain, Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index (BASFI) for functional status, Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index (BASDAI) for disease activity and modified Schober, finger floor distance (FFD), lateral flexion of the lumbar spine, cervical rotation, intermalleolar distance, tragus wall distance, chest expansion, cheek manibrium distance and Bath Ankylosing Sponylitis Metrology Index (BASMI) for spinal mobility measurements at the begining, 2nd and 6th weeks.