Koroner arter cerrahisinde radial arter grefti kullanılan hastaların postoperatif brakial ve ulnar arterlerindeki akım ve çap değişikliklerinin incelenmesi
The evaluation of postoperative flow and diameter changes in brachial and ulnar arteries after coronary artery surgery in whom radial artery used as a graft.
- Tez No: 247031
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT ÖZPINAR, PROF. DR. TAHİR YÜKSEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu çalışmada, koroner arter cerrahisinde greft olarak radial arter (RA) kullanılan hastalarda, bu arterin çıkarılması sonrası ulnar arter (UA) ve brakial arterlerde (BA) ön kol ve el beslenmesini devam ettirebilmek amacıyla meydana gelen akım ve çap değişikliklerinin hangi boyutlarda olduğunun araştırılması planlanmıştır.Materyal Metod: Eylül 2007 ile Eylül 2008 tarihleri arasında koroner arter cerrahisinde çoklu arteryel revaskülarizasyon için 20 hastadan (4'ü bayan, 16'sı erkek) RA grefti çıkarıldı. Hastaların ortalama yaşı 57.8 (44-70) yıl idi. Bu hastaların preoperatif dönemde Doppler ultrason (DUS) ile BA, UA ve RA'ların çap ve akımları ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Background: In this study, it was planned to research how the amounts of flow and diameter changes occur in ulnar (UA) and brachial arteries (BA) in order to keep on nourishment of forearm and hand after removal of radial artery (RA) in whom RA was used as a graft in coronary artery surgery. Materal and Methods: Between September 2007 and September 2008, RA graft was extracted from 20 patients (4 female, 16 male) for multiple arterial revascularization in coronary artery surgery. Mean age of the patient was 57.8 (44-70 years). Diameter and flow characteristics of BA, UA and RAs of these patients were measured by Doppler Ultrasonography (DUS) in preoperative period. Afterwards, in the postoperative third month, radius and flow changes of BAs and UAs were evaluated.