Koroner arter cerrahisinde greft olarak radial arter kullanılması: radial arter atherosklerozu ve ön kolda kompansatuvar mekanizma
Radial artery as a graft for coronary artery surgery: atherosclerosis of radial artery and compansatuary mechanism in forearm
- Tez No: 132217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA ARAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
7. ÖZET Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı'nda Mayıs 1999 - Mayıs 2001 tarihleri arasında greftlerinden bir tanesi non-dominant koldan çıkarılacak radial arter olacak şekilde izole koroner arter cerrahisi uygulanacak olan 108 hasta çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalar operasyon öncesinde modifiye Ailen testi ve dijital pulse-oksimetri ile değerlendirildi. Çıkarılan RA'ler greft olarak kullanıldıktan sonra artan kısımlarından arter biyopsi spesimenleri alındı ve atheroskleroz yönünden histopatolojik incelemeye tabi tutuldu. RA çıkarıldıktan sonra ön kolun arteriyel beslenmesinde ulnar arterin kompansasyon yeteneğini belirleyebilmek amacıyla çalışmaya katılan 108 hasta arasından randomize olarak seçilen 31 hastaya preoperatif ve postoperatif ön kol arteriyel renkli Doppler ultrasound uygulandı. 108 RA spesimeninin 32'sinde (%29.6) çeşitli derecelerde atheroskleroza rastlandı. 76 RA spesimeninde (%70.4) atheroskleroz görülmedi. 30 RA spesimeninde (%27.7) grade 1 ; ve 2 RA spesimeninde ise (%1.8) grade 2 atheroskleroz tespit edildi. Hiperkolesterolemi (odds ratio=3.8; %95 confidence interval, 1.2-12.1) ve periferik arteriyel hastalık (odds ratio=3.0; %95 confidence interval, 1.0- 8.9) preoperatif dönemde RA'de atheroskleroz gelişmesi için risk faktörü olarak tespit edilirken diyabet, hipertansiyon, obezite, yaş, cinsiyet ve sigara kullanımının RA atherosklerozu için risk oluşturmadığı tespit edildi. Toplam 22 erkek (%71) ve 9 kadın (%29) olmak üzere yaş ortalamaları 51.0±8.9 olan 31 hastanın ön kol arterleri renkli Doppler ultrasound ile değerlendirildi. Preoperatif değerlendirmede hastaların aynı kolundaki UA kesit alanı RA kesit alanından anlamlı şekilde büyüktü (UA kesit alanı: 5.3±0.8 mm2, RA kesit alanı: 4.8 mm2±1.15). Postoperatif UA kesit alanı preoperatif dönem ile karşılaştırıldığında anlamlı şekilde artmış hesaplandı. Postoperatif dönemde 50UA kan akımı preoperatif UA+RA toplam kan akımından daha azdı ancak hiçbir hastada ön kolda iskemik semptom ve bulgu gelişmedi. UA postoperatif maksimum sistolik kan akım hızı preoperatif dönemdeki değerine göre anlamlı şekilde artmış tespit edildi. Bununla bağlantılı preoperatif 60.4±1 1 ml.dk“1 olan UA debisi postoperatif dönemde 105±14 ml.dk”1 olacak şekilde anlamlı olarak arttı. Koroner arter cerrahisinde greft olarak kullanılan RA greftlerinde çıkarılma anında %29.6 oranında atheroskleroz görülse de bunun büyük çoğunluğu başlangıç lezyonu seviyesindedir. Bu lezyonların uzun dönemde greft açıklığına ne şekilde etki edeceği bilinmemektedir. Bu nedenle daha uzun vadeli histopatolojik, klinik ve anjiografik karşılaştırmalı çalışmalar gerekmektedir. Radial arter çıkarılan hastalarda ulnar arter akımı kompansatuvar olarak artmakta, bu artışı arter kesit alanı, maksimum kan akım hızı, diyastolik hızlarda istatistiksel olarak anlamlı artış ile sağlamaktadır. Preoperatif Ailen testi ve dijital pulse-oksimetri ile değerlendirerek seçilen vakalarda RA çıkarıldıktan sonra ön kolda klinik önem oluşturabilecek iskemik komplikasyonlar gelişmemektedir. Radial arter; çıkarıldığı kolda herhangi bir iskemik değişikliğe sebep olmadan kullanılabilecek, ancak preoperatif dönemde İMA'lara göre atheroskleroz oranı belirgin yüksek olan, kendi özellikleri nedeni ile dikkatle çıkarılması gereken bir greft olarak karşımıza çıkmaktadır. 51
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY RADIAL ARTERY AS A GRAFT FOR CORONARY ARTERY SURGERY Atherosclerosis of Radial Artery and Compansatuary Mechanism in Forearm 108 patients who were performed isolated coronary artery bypass surgery between May 1999 and May 2001 were included in the study, whose one of the grafts is radial artery taken from non-dominant hand in University of Ankara, Faculty of Medicine, the Department of Cardiovascular Surgery. All patients were evaluated preoperatively by both modified Allen's test and pulse oxymetry for ulnar arterial flow. Radial artery graft pieces were sent for histopathological examination to asses atherosclerosis. Following surgery, randomly selected 31 patients out of 108 were evaluated by color Doppler ultrasound preoperatively and postoperatively to determine the neurishment of forearm by compensating ulnar artery. We encountered several degree of atherosclerosis in 32 of 108 radial artery specimens (29.6%). No atheroslerosis were seen in 76 radial artery specimens (70.4%). We determined grade 1 atherosclerosis in 30 radial artery specimens (27.7%) and grade 2 atherosclerosis in 2 radial artery specimens (1.8%). Hypercholestrolemia (odds ratio = 3.8; 95% confidence interval, 1.2- 12.1) and peripheral vascular disease (odds ratio = 3.0; 95% confidence interval, 1.0-8.9) were determined as preoperative risk factors for the development of radial artery atherosclerosis. However; diabetes mellitus, hypertension, obesity, age, gender and smoking were found not to be a risk factor. 22 male (71%) and 9 female (29%), totaly 31 patients with average age of 51.0±8.9 were evaluated with color Doppler ultrasound for arteries of forearm. In preoperative evaluation, cross-sectional area of ulnar artery was significantly larger than that of radial artery in the same hand of patients 52(cross-sectional area of UA: 5.3±0.8 mm2, cross sectional area of RA: 4.8±1.15 mm2). Comparement of preoperative and postoperative cross- sectional area of UA yielded a larger area in the latter. In postoperative period, blood flow of UA is less than that of UA+RA, but none of the patients demonstrated ischemic signs and symptoms in forearm. Postoperative maximum systolic blood flow rate of UA was found to be more increased than preoperative period. Additionally, ulnar arterial blood flow was increased from 60.4±11 ml.min“1 to 105+14 ml.min”1 when compared to preoperative period. Although atherosclerosis rate of RA was 29.6% preoperatively, most of them were in grade 1. It is unknown whether these lesions effect the graft patency in long term period. For this reason, it is necessary to study histopathological, clinical and angiographic comperative evaluation. Ulnar arterial blood flow was increased to compensate the excised radial artery, and this was probably a result of statistically significant increase of cross-sectional area, blood flow rate and diastolic flow. Preoperative evaluation of forearm by Allen's test and digital pulse oxymetry prevents clinically important ischemic complications. Radial artery is a graft with a higher atherosclerosis rate than IMAs preoperatively, can be used without any ischemic change in extremity, as long as a careful harvesting technique is used. 53