Koronor arter bypass greft cerrahisine gidecek olan hastalarda radial arter spazmı üzerine değişik ilaçların etkilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 157869
  2. Yazar: RECEP TÜTEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEVZAT ERDİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
7- ÖZET KORONER ARTER BYPASS CERRAHİSİNE GİDEN HASTALARDA RADİAL ARTER VAZADİLATASYONUNA FARKLI TİP İLAÇLARIN ETKİLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Giriş ve amaç: Son yıllarda KAH' da tanı yöntemlerinin çok gelişmişliği ve yaygınlığının artması, hayat tarzındaki değişim (stres, egzersizden uzak yaşam, kötü beslenme alışkanlıkları ) KAH yaşının aşağılara çekilmesinde etkisi olmuştur. Erken yaşlarda koroner bypass cerrahisi geçiren hastaların, muhtemel hayat beklentilerinin, uzun olması nedeniyle; hem daha uzun survey'li greftler, hem de, reoperasyonlann artması neticesi, safen ven ve İMA dışındaki greftlere yönelmeyi sağlamıştır. İMA greftinin uzun survey 'leri nedeniyle özellikle genç ve uygun hastalarda tam arteriyel revaskularizasyona yönelinmiştir. İMA dışındaki arteriyel greftler arasında en yaygın olarak kabul gören radiyal arter greftidir. Radiyal arter ilk defa 1975'lerde kullanılmaya başlanmış; ancak, o zamandaki teknik ve farmakolojik yetersizlikler nedeniyle, kullanılan greftte spazm ve erken oklüzyon görülmesi, bu greftten belli bir süre uzaklaşmaya neden olmuştur. Daha sonraları radial arter greftinin uzun süre açıklığının rastlantısal tespiti ile tekrar uygulamaya girmiştir. Radiyal arter greftinin açıklığındaki önemli bir nokta, çıkarım anında gösterilecek nazik manuplatif yaklaşım olup; bir diğer nokta ise, gerek per-op (topikal ve infüzyon ) gerekse post-op (parenteral ve oral ) kullanılacak ilaçlardır. 51Bu amaçla en çok NTG ve Kalsiyum Kanal Blokerleri en yaygın kullanılan ilaç olup, bunların dışında da, çeşitli droglar araştırılarak zaman zaman uygulamaya konulmaktadır. Gereç ve yöntem: Ekim 2003 -Ocak 2004 tarihleri arasında kliniğimizde, koroner bypass yapılacak olan 77 hasta çalışmaya alındı. 15' er kişilik guruplar halinde; her birine, Diltiazem (gurup 1), uzun etkili Nifedipin ( gurup 2), Nebivolol (gurup 3), Amlodipin (gurup 4) ve P-bloker + uzun etkili Nifedipin (gurup 5) uygulanarak 5 gurup oluşturulmuştur. Olgularda ilaç öncesi ve ilaç başlandıktan 4-5 gün sonra olmak üzere, iki defa Dopp. USG ile çap ve alan ölçümleri yapılıp, sonuçlar karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların demografik özellikleri benzer olup, çıkan sonuçlar: Diltiazem (1), Nebivolol (3), P-bloker + uzun etkili Nifedipin (5) kullandığımız hastalarda sınırlı miktarda çap ve alan artımı olmakla birlikte istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p-»0,058, 0,047, 0,067). Uzun etkili Nifedipin(2) ve amlodipin (4) kullanılan hastalarda oldukça tatmin edici ve istatistiksel olarak anlamlı bir çap ve alan artışı bulunmuştur, (p- >0,007, 0,003). Amlodipin ve Nifedipinin karşılaştırılmasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Sonuçlar: Çalışmamız göstermiştir ki; Nifedipin ve Amlodipin gurubu ilaçlar radial arter vazadilatasyonuna en etkili ilaçlar olup uygun vakalarda, post-op. radial arter spazmını önlemede güvenle kullanılabilir. Eğer hastaya P-bloker ilaç kullanılacaksa, beraberinde Kalsiyum Kanal Blokeri bir ilacın eklenmesinde yarar vardır. İstatistiksel olarak anlamlı artış olmayan guruplar için daha uzun süreli ve detaylı çalışmalara ihtiyacımız vardır. 52
Özet (Çeviri)
8- SUMMARY COMPARISON OF THE EFFECTS OF THE DIFFERENT DRUGS ON THE SPASM OF THE RADİAL ARTERY GRAFTS USED İN THE PATIENTS UNDERGOING CORONARY ARTERY BY-PASS GRAFTING SURGERY Introduction-Objective: Because of advances and wide spread in the diagnosis of Coronary artery disease(CAD), life style changes( stres, staying away from exercises, bad nutritional behavours), coronary artery diseases come to be seen in earlier ages. The patients, who undergo coronary by-pass surgery in early ages, expecting long life survive so that also long survive grafts and increasing reoperations except safein vein and IMA, head for other grafts. For long survive of IMA, especially young and appropriate patients, exact arterial revascularisation is headed. Except IMA, between arterial grafts, the most common acceptable one is radial arterial grafts. Radial arterial grafts have started to use in 1975's. But, at that time, because of technical and farmacological insuffiencies, spasm and early occlusion is seen in these grafts. They lost their popularity. After observing that radial arterial grafts stay open for a long time, again started to use. For radial arterial open space, one important point is when graft harvesting, the delicate manuplative approach. The other point is that also peroperative( topical and infusion) and postoperative (Parenteral and oral) usage of drugs. For this purpose, most common using drugs are NTG and Calcium canal blockers, except these, various drugs are investigating and using some times. 53Material and Methods: This study includes 77 CAD patients which will be by-passed in our clinic between October 2003-January 2004. These patients are seperated into five groups that of each has 15 patients. Group 1- Diltiazem is applied, Group 2- Long- acting Nifedipine is applied, Group 3 Nebivolol is applied, Group 4 Amlodipine is applied, Group 5 P Blocker + Long acting Nifedipine is applied. In these cases two Doppler USG measuring, diameters and areas, before drug treatment and 4-5 days after the drug trearment are made and results are compared. FindingsrPatients demographic characteristics are similiar, the results of the drugs that we use (1) Diltiazem,(3) Nebivolol, (5) P blockers+ long acting Nifedipine restricted amount of diameter and space increase are seen however it wasn't statistically meaningful, (p- >0.058, 0.047, 0.067) For long acting Nifedipine(2) and Amlodipine(4) using patients, enough satisfactoring and statically important diameter and field increase is observed (p- >0.007, 0.003) When Amlodipine and Nifedipine is compared, thre was no sensibl difference. Results: Our study says that, Nifedipine and Amlodipine like drugs are most effective for radial artery vasodilatation. For appropiate patients, to prevent postop radial artery spasm, they can be use in security if P blockers will be used together with Ca canal blockers.For the groups which are statically meaningless, we need detailed and long studies. 54