Diyabetik nefropatinin renal difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
Evaluation of diabetic nephropathy with renal diffusion weighted magnetic resonance imaging
  1. Tez No: 247047
  2. Yazar: PINAR ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. BAKİ YAĞCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nefroloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nephrology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, renal difüzyon ağırlıklı görüntüleme (DAG) ile, diabetes mellitusa (DM) bağlı renal hasarı değerlendirmeyi ve klinik diyabetik nefropati evresi ile ?apparent diffusion coefficients" (ADC) değerleri arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçladık.Klinik olarak DM tanısı ile izlenen ve henüz diyalize girmeyen ve renal radyopatolojisi olmayan 78 olgu (43 erkek ve 35 kadın; ortalama yaş, 56) ve kontrol grubu için, klinik ve laboratuar olarak DM'li ve renal hastalığı olmayan, sağlıklı 22 olgu (11 erkek ve 11 kadın; ortalama yaş, 51) çalışmaya dahil edildi. Tüm olgularda 1.5 T MR cihazı ile nefes tutmadan, b=600 s/mm² değeri kullanılarak, aksiyel planda DAG tetkiki yapıldı. İş istasyonunda elde olunan ADC haritası üzerinden, her böbreğin korteksinden üst, orta ve alt pollerden olmak üzere üçer ölçüm yapıldı ve her böbreğin ADC değerlerinin ortalaması kaydedildikten sonra, her olgu için de iki böbreğin ADC değerlerinin ortalaması alındı.Olgular klinik ve laboratuar değerlerine göre beş evreye ayrıldı. Renal DAG incelemede, bilateral böbrek ortalama ADC değerleri kontrol grubu için 2.33±0.09 x10?³ mm²/s, evre I (normoalbuminüri, hiperfiltrasyon evresi) için 2.29±0.10 x10?³ mm²/s, evre II (mikroalbuminüri evresi) için 2.25±0.16 x10?³ mm²/s, evre III (aşikar proteinüri evresi) için 1.98±0.16 x10?³ mm²/s, evre IV (progresif nefropati evresi) için 2.01±0.17 x10?³ mm²/s ve evre V (SDBY evresi) için 1.81±0.12 x10?³ mm²/s olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to evaluate the diabetes mellitus (DM) related renal injury by using the renal diffusion-weighted imaging (DWI) and to determine the association between clinical stage of diabetic nephropathy and the value of apparent diffusion coefficients (ADC).The study cohort included 78 patients with DM, no dialysis and without renal radiopathology (43 male and 35 female; mean age: 56) and 22 healthy people (11 male and 11 female; mean age: 51) as control group. DWI was performed without breath holding in an axial view by using b=600 s/mm2 value and 1.5 T MRI scanner. The ADC map of patients obtained from workstation was used and ADC values of upper, middle and lower renal cortex were taken and then the average ADC value was calculated for each kidney. Also, the bilateral renal mean ADC value was yielded per patient by averaging left and right kidney ADC values.The patients were divided into 5 groups according to the laboratory and clinical findings. In DWI study, bilateral renal mean ADC value was found 2.33±0.09 x10?³ mm²/s for control group, 2.29±0.10 x10?³ mm²/s for Stage I (normoalbuminüri, hyperfiltration stage), 2.25±0.16 x10?³ mm²/s for Stage II (microalbuminüri stage), 1.98±0.16 x10?³ mm²/s for Stage III (overt proteinuria stage), 2.01±0.17 x10?³ mm²/s for Stage IV (progressive nephropathy stage) and 1.81±0.12 x10?³ mm²/s for Stage V (end-stage renal failure).