Koroner Yavaş Akım'lı hastalarda sol ventrikül fonksiyonlarının doku doppler ve renkli doku doppler ile değerlendirilmesi
The evaluation of he left ventricular functions by the tissue doppler and colour tissue doppler echocardiography in patients with coronary slow flow
  1. Tez No: 247046
  2. Yazar: LEVENT CERİT
  3. Danışmanlar: PROF. ASUMAN KAFTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Pulse dalga Doppler ekokardiyografi ile mitral ve pulmoner ven akımları üzerinden sol ventrikülün diyastolik fonksiyonları değerlendirilebilmektedir. Ancak birçok faktör bu metodun sonuçlarını etkileyebilmektedir. Pulse dalga doku Doppler ile mitral anulus hareketlerinin incelenmesi sol ventrikül diyastolik disfonksiyonunun erken teşhisinde önemlidir. İskemi ile ortaya çıkan kontraktilite değişikliklerinin belirlenmesinde strain (S) ve strain rate (SR) verileri, velosite veya yer değişiminden daha üstün olup bölgesel değişikliklerin değerlendirilmesinde kullanılabilmektedir. Biz bu çalışmada doku/renkli doku Doppler ekokardiyografik görüntülemeyle sol ventrikülün sistolik ve diyastolik fonksiyonlarının değerlendirilmesini amaçladık.Çalışmaya Kasım 2005 ve Haziran 2008 tarihleri arasında, Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalında, tipik göğüs ağrısı nedeniyle koroner anjiografisi yapılan 79 hasta alındı. KYA saptanan 39 hasta (Grup 1) ile epikardiyal koroner arterleri normal saptanan benzer yaş grubundan 40 kişi kontrol grubu (Grup 2) olarak alındı. Doku/renkli Doppler görüntüleme yöntemiyle sol ventrikülün bölgesel sistolik ve diyastolik fonksiyonları retrospektif olarak değerlendirildi.Standart ekokardiyografi kayıtları incelenerek sol ventrikül boşluk, duvar çapları, ejeksiyon fraksiyon ölçümleri yapıldı. Pulsed dalga Doppler ekokardiyografik incelemede E, A, DT ölçümleri, E/A oranı, isovolemik gevşeme zamanı, isovolemik kasılma zamanı, miyokard performans indeksi elde edildi. Pulsed dalga doku Doppler incelemede ortalama Em, Am, Em ve Am diyastolik süreleri, Em dalgası üzerinden deselerasyon zamanı, isovolemik kasılma ve gevşeme süreleri ile velositeleri değerlendirildi. İsovolemik kasılma dalgası üzerinden akselerasyon zamanı, slope belirlendi. Renkli doku Doppler kayıtları üzerinden Strain ve Strain rate ölçümleri yapıldı.M-mode ekokardiyografi ile elde edilen sol ventrikül sistolik ve diyastolik çapları benzer bulundu. İnterventriküler septum ve sol ventrikül posterior duvar kalınlıkları benzer bulundu. Ejeksiyon fraksiyonunun ortalama değeri her iki grupta da normal sınırlarda olmasına rağmen, KYA grubunda daha düşüktü (p:0,01).
Özet (Çeviri)
Left ventricular diastolic functions can be assessed from the mitral and pulmonary vein inflow velocities. But many factors could effect the results of those methods. The early diagnosis of left ventricle diastolic dysfunction by Pulse wave tissue Doppler from mitral annuler motion is important. The detection of changes in strain (S), and strain rate (SR) values is superior to velocity or displacement records and measurements for contractility defects from ischemia and can be useful in identification of left ventricular regional changes. With the acception of this idea, we aimed to asses the left ventricular systolic and diastolic functions in patients with Coronary slow flow (CSF) by the pulsed wave tissue/colour tissue Doppler Echocardiography.Between November 2005 and June 2008, we recruited 79 study subjects into our study who had coronary anjiography for a typical angina pectoris in Pamkukkale University Cardiology Department. Group 1 consisted of patients with CSF (39) and the control grup consisted of subjects with normal coronary flow (40). Systolic and diastolic functions of the left ventricle were evaluated by tissue/colour Doppler retrospectivelyStandard echocardiographic evaluation of the subjects including the left ventricular diameters, wall thicknesses and ejection fractions were recorded. Measurements of E and A wave velocities and their ratios (E/A), deceleration times, isovolemic relaxation and contraction times and myocardial performance indices were obtained by pulsed wave doppler. Em, Am velocities, total times of Em and Am velocities, isovolemic relaxation and contraction times and maximal isovolemic relaxation (IVR) and contraction (IVC) velocities were obtained by the examination of pulsed wave tissue Doppler. The slope and acceleration time of isovolemic contraction wave were recorded. Strain and Strain rates were determined by Colour Tissue Doppler.We found that left ventricular systolic and diastolic diameters, interventricular septum and left ventricular posterior wall thickness were similar between two groups. Although left ventricular Ejection Fraction were in normal range, that were lower in CSF (p:0,01).