Lomber disk cerrahisi planlanan hastalarda epidural anestezi ile genel anestezi etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of epidural and general anesthesia effects in lomber disc surgery intended patiens
- Tez No: 247049
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA SUNGURTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Lomber disk cerrahisi uygulanacak olan hastalarda rejyonel anestezi yöntemlerinden epidural anestezinin genel anesteziye göre hemodinamik değişiklikler, periferik saturasyon değerleri, postoperatif analjezi, hasta konforu ve komplikasyonlar açısından karşılaştırılması amaçlandı.ASA 1-2 risk grubundan toplam 60 hasta rastgele iki gruba ayrıldı. Epidural anestezi grubundaki hastalara temel monitorizasyondan sonra 7ml/kg (500 ml) %0,9 SF ile ön yükleme yapıldı. Hastalara lateral dekübit pozisyonunda epidural kateter yerleştirildi. Test dozu yapıldıktan sonra toplam 15 ml (75 mg) %0,5 bupivakain verildi.Genel anestezi grubundaki hastalara temel monitorizasyon ve preoksijenizasyondan sonra anestezi indüksiyonu 1.5-2 mg/kg propofol, 0.08-0.1 mg/kg vecuronyum bromür, analjezik olarak 0.5 µg/kg/dk remifentanil ile yapıldı. Anestezi idamesi için %50 oksijen, %50 kuru hava toplam 2 lt/dk ve 1-1.5 MAC desfluran kullanıldı. Kan basınçları, KAH, SpO2, operasyon süresi, postoperatif analjezi, yan etkiler ve komplikasyonlar izlenerek kaydedildi.Gruplar arasında, yaş, cinsiyet, ağırlık, boy, ASA skoru gibi kişisel özellikler benzer bulundu. İntraoperatif sistolik kan basınçları açısından genel anestezi grubunda 5.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to compare hemodynamical changes, periferic saturation values, postoperative analgesia, patient comfort and complications of general anesthesia and one of the regional anesthesia technique; epidural anesthesia in lomber disc surgery patients.60 patients of ASA 1-2 risk group divided randomly into two seperate groups. 7 ml/kg (500 ml) %0.9 NaCl preloaded to the epidural anesthesia group after basic monitorization. Patients turned over lateral decubitus position, epidural catheter placed.15 ml (75 mg) %0,5 bupivacain applied after the test dose assay.İn general anesthesia group basic monitorisation and preoxigenisation performed before anesthesia induction using propofol 1.5-2 mg/kg, vecuronyum bromur 0.08-0.1 mg/kg and remifentanil 0.5 µg/kg/min for analgesia. Maintance of the anesthesia obtained with %50 oksijen, %50 dry air totally 2 lt/min and 1-1.5 MAC desflurane.