Total intravenöz anestezide propofol infüzyon sendromu belirteçlerinin belirlenmesi
Determination the markers of propofol infusion syndrome in total intravenous anesthesia
- Tez No: 247054
- Danışmanlar: PROF. DR. SİMAY SERİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Anestezi ve sedasyon uygulamalarında sıklıkla kullanılan propofolün, `propofol infüzyon sendromu' diye tanımlanan ölümcül bir tabloya neden olduğu olgular ile ortaya koyulmuştur. Ancak propofol ile total intravenöz anestezinin klinik uygulamada güvenli olduğu belirtilmesine rağmen biyokimyasal anlamda ne kadar güvenli olduğuna dair bir araştırma yapılmamıştır. Bu nedenle çalışmamızın amacı, biyokimyasal belirteçler temel alındığında total intravenöz anestezinin propofol infüzyon sendromu için risk oluşturup oluşturmadığını ortaya koymaktır.Bu prospektif randomize çalışma, Pamukkale Üniversitesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi Ameliyathanesi ve Merkez Biyokimya Laboratuvarında Kasım 2008 ? Mart 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Risk sınıflaması ASA I-II olan, az 2 saat süreli tiroid bezi cerrahisi geçiren olan 40 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. 0.1 mg.kg-1 intramuskuler midazolam ile premedikasyon uygulanan hastalar, propofol ile total intarvenöz anestezi (Grup T, n=20) ve desfluran ile inhalasyon anestezisi (Grup K, n=20) uygulanacak şekilde rastgele iki gruba ayrılmıştır. Hastalar monitörize edilerek, yakın hemodinamik takip yapılmıştır. Serum potasyumu, arteryel kan gazları, trigliserid, serum kreatinini, CK-MB, troponin I, miyoglobin, laktik asit ve total karnitinin biyokimyasal analizi için, preoperatif, intraoperatif 2. saat ve postoperatif 6. saat olmak üzere 3 kez arteryel kan örneği alınmıştır. Postoperatif EKG çekilerek preoperatif EKG ile karşılaştırılmıştır.Yapılan hemodinamik izlemlerde, bradikardi, hipotansiyon, asistoli ve idrar rengi değişikliği gözlenmemiştir. Gerek operasyon sırasında gerekse postoperatif EKG'de ST dalgası değişimi yada aritmi belirlenememiştir. Kan örneklerinin analizi sonucunda potasyum, laktik asit, CK-MB, miyoglobin, total karnitin ve kreatinin açısından gruplar arasında ve gruplar içinde bir değişim saptanmamıştır. Trigliserid, grup K ile karşılaştırıldığında, grup T'de intraoperatif 2. saatte artmış ancak postoperatif 6. saatte normale dönmüştür. Troponin ise grup K'de daha yüksek seyretmiştir. Arteryel kan gazlarının analizinde %sO2, baz açığı ve bikarbonat değerlerinde gruplar arası ve gruplar içinde bir farklılık gözlenmemiştir. PaO2 değerleri her iki grupta da preoperatif ölçümlere oranla intraoperatif 2. saatte artmış ve PaCO2 değerleri ise her iki grupta da intraoperatif 2. saatte azalmıştır. pH değerleri ise grup K'de intraoperatif 2. saatte grup T'ye oranla daha yüksek tespit edilmiştir. İstatistiksel olarak anlamlı bulunan farklılıklarda, klinik olarak anlamlılık saptanmamıştır.Sonuç olarak; hasta sayısının az olması ve anestezi süresinin kısa olması gibi sınırlamalarına rağmen, klinik güvenliği daha önce kanıtlanmış olan propofol ile total intravenöz anestezinin, biyokimyasal belirteçler göz önünde bulundurulduğunda da güvenli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It was demonstrated that propofol, often used in anesthesia and sedation practice, has caused a fatal clinical condition which was defined as `propofol infusion syndrome? with the case reports. But no trials were performed about the biochemical safety of total intravenous anesthesia with propofol, despite its safety was demonstrated in clinical practice. Therefore, the aim of our study is to find whether total intravenous anesthesia occurs a risk for propofol infusion syndrome based on biochemical markers or not.This prospective randomized study was performed in Operating Room and Laboratory of Biochemistry of Research and Training Center of Pamukkale University between July 2008 and March 2009. 40 patients whose risk classification was ASA I-II and who underwent at least 2 hours thyroid surgery were included the study. Patients, who were intramuscularly premedicated with 0.1 mg.kg-1 midazolam, were randomly divided into 2 groups, receiving total intarvenous anesthesia with propofol (Group T, n=20) and inhalation anesthesia with desflurane. They were hemodynamically observed by monitoring. We took arterial blood samples 3 times, preoperatively, at 2. hour intraoperatively and at 6. hour postoperatively, for biochemical analysis of arterial blood gases, serum potassium, triglyceride, creatinine, CK-MB, troponin I, myoglobin, lactic acid and total carnitine. We checked the postoperative ECG with the preoperative ECG.At the hemodynamical monitoring, bradicardia, hipotension, asistole and changes in the urine colours were not observed. No arythmia or ST wave changes were determined in either during operation or postoperative ECG. There were no difference between and in the groups, at the results of analysis of blood samples for serum potassium, lactic acit, CK-MB, myoglobin, total carnitine and creatinine (p>0.05). Triglyceride, increased at second hour intraoperatively and became normal at sixth hour postoperatively within the group T, when compared with group K. Troponin I, in the group K, was higher than group T. In the analysis of arterial blood gases, no difference were observed between and within the groups for %sO2, base exceed and bicarbonate values. PaO2 values increased and PaCO2 values decreased at the second hour intraoperatively according to the preoperative values in the both groups. İntraoperative second hour pH values in the group K, was determined higher than group T. It was not determined clinically significance at the differences that was found statistically significant.In conclusion; despite the limitations few little number of patients and short duration of anesthesia, we concluded that total intravenous anesthesia with propofol, of which clinical safety was proven beforehand, was also safety based on biochemical markers.