Ağır preeklampside Vegf, Plgf, Ang-1, Svegfr-1, Endoglin ve Ang-2 seviyeleri
Vegf, Plgf, Ang-1, Svegfr-1, Endoglin and Ang-2 levels in severe preeclampsia
- Tez No: 247056
- Danışmanlar: PROF. DR. M.BABÜR KALELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Ağır preeklampsili hastalarda VEGF, PlGF, Ang-1, sVEGFR-1,endoglin ve Ang-2 seviyelerindeki değişimlerin tanımlanması ve bu moleküllerinbelirlenen cut off değerlerine göre hastalığın teşhisindeki etkinliğinin saptanması.Gereç ve Yöntem: Mayıs 2008-Mayıs 2009 tarihleri arasında PAÜTFKadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na başvuran 39 ağır preeklamptik gebevaka grubu olarak ve 49 sağlıklı gebe kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi.Olguların serumunda VEGF, PlGF, Ang-1, sVEGFR-1, endoglin ve Ang-2 seviyeleriELISA yöntemiyle ölçüldü.Bulgular: Preeklamptik gebelerde kontrol grubu ile karşılaştırıldığındaserum VEGF, PlGF ve Ang-2 seviyeleri belirgin olarak düşüktü(47,7±19,3 pg/mlkarşı 182,8±121,3 pg/ml; 92,7±50,9 pg/ml karşılık 214,4±82,3 pg/ml;3712,4±832,6pg/ml karşı 16209,7±13251,7 pg/ml; p
Özet (Çeviri)
Aim: Our purpose was to determine the changes in the levels of VEGF,PlGF, Ang-1, sVEGFR-1, Endoglin and Ang-2,Material and Method: 39 severe preeclamptic patients and 49 healthypregnants who admitted to Pamukkale University Medical Faculty, department ofObstetrics and Gynecology out patient clinic during May 2008? May 2009 wereincluded in this study as the study and control groups, respectively. VEGF, PlGF,Ang-1, sVEGFR-1, Endoglin and Ang-2 levels in the sera of the cases weremeasured by ELISA.Results: When compared with control group VEGF, PlGF and Ang-2 levelswere significantly lower in the preeclamptic group(47,7±19,3 pg/ml vs. 182,8±121,3pg/ml, 92,7±50,9 pg/ml vs.