Preeklampsi öngörüsünde anjiyojenik ve antianjiyojenik faktörlerin etkinliğinin incelenmesi
The role of the angiogenic and antiangiogenic factors in the prediction of preeclampsia
- Tez No: 337343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAY GEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Preeklampside anjiyojenik bir faktör olan VEGF ve antianjiyojenik faktörler olan sFlt1 ve sEng'in rolünün araştırılması, preeklampsi öngörüsünde duyarlılık, özgüllük ve belirleyici değerleri ile tarama testi olarak verimliliklerinin ortaya konması planlandı.Gereç ve yöntem: Çalışmamız, kliniğimize başvuran 40 preeklamptik ve 36 sağlıklı gebe üzerinde yapılmıştır. 40 preeklamptik gebeden 15 tanesi hafif preeklampsi (%37,5), 25 tanesi ağır preeklampsi (%62,5) idi. Çalışmamız kesitsel olgu-kontrol çalışması şeklinde gerçekleştirildi. Gebelerden alınan serum örneklerinde VEGF, sFlt-1 ve sEng düzeyleri ELISA yöntemiyle çalışıldı. Preeklamptik grup ile kontrol grubu verileri birbiri ile karşılaştırıldı.Bulgular: Gruplar arasında maternal yaş, parite, açısından fark anlamlı saptanmadı. Doğum gebelik haftası ve doğum tartısı preeklampsi grubunda anlamlı olarak daha düşük, kan basıncı ve IUGR varlığı preeklampsi grubunda anlamlı olarak daha yüksek oranda saptandı. Preeklampsi grubunda sFlt-1, sEng ve VEGF ortalama düzeyleri sırasıyla 3,94 ? 0,38 ng/ml, 9,10 ? 0,95 ng/ml, 36,65 ? 32,3 pg/ml olarak saptanırken kontrol grubunda bu düzeyler sırasıyla 2,32 ? 0,26 ng/ml, 7,09 ? 1,39 ng/ml, 38,90 ? 24,28 pg/ml olarak saptandı. sFlt-1 ile sEng düzeyleri açısından her iki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunurken (p0,05). sFlt-1, sEng ve VEGF'nin preeklampsiyi öngörmedeki duyarlılık değerleri sırasıyla %100, %92,5, %45, özgüllük değerleri sırasıyla %100, %75, %33 ve pozitif belirleyici değerleri sırasıyla %100, %80,4 ve %41 olarak hesaplandı.Sonuç: sFlt-1 ve sEng, preeklampsi olgularında belirgin olarak daha yüksek saptanmaktadır. Her iki parametre; belirleyicilik değerleri yüksek belirteçler olarak preeklampsi öngörüsünde kullanılabilir. Özellikle sFlt-1 tek başına güçlü bir belirteç gibi görünmektedir. Maternal serum VEGF düzeyinin ise preeklampsi öngörüsünde yerinin olmadığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the role of angiogenic (VEGF) and antiangiogenic (sFlt-1, sEng) factors in preeclampsia and demonstrate the usefullness of these factors in prediction of preeclampsia.Materials and Methods: 40 patients diagnosed as preeclampsia and 36 healthy pregnant women referring to our clinic were included in this study. The study was designed as a cross-sectional case-control study. sFlt-1, sEng and VEGF levels were measured with ELISA in blood samples.Results: There were no significant difference in maternal age and parity between the two groups. In the preeclampsia group, gestational week at birth and birthweight mean levels were significantly lower, and blood pressure mean levels, IUGR presence were significantly higher. In the preeclampsia group the mean levels of sFlt-1, sEng ve VEGF were 3,94 ? 0,38 ng/ml, 9,10 ? 0,95 ng/ml, 36,65 ? 32,3 pg/ml, and in the control group 2,32 ? 0,26 ng/ml, 7,09 ? 1,39 ng/ml, 38,90 ? 24,28 pg/ml respectively. The difference in sFlt-1 and sEng levels between the two groups were statistically significant (p0,05). The sensitivity rates of sFlt-1, sEng and VEGF in the prediction of preeclampsia were %100, %92,5, %45, the spesifity rates %100, %75, %33 and the positive predictive values %100, %80,4 and %41 respectively.Conclusion: The difference in sFlt-1 and sEng values between the groups are significant. These parameters seem to have high predictive values for preeclampsia. Especially sFlt-1 alone seems to be a potent predictive parameter. Conversely, we consider VEGF as a useless parameter in the prediction of preeclampsia.