Ağır preeklampside vasküler endotelyal büyüme faktörü, solubl fms benzeri tirozin kinaz-1 ve endotelin düzeyleri ve bunların birbirleri ile olan iliskileri
The levels and the relationships of vascular endothelial growth factor, endotelin-1 and soluble fms-like tyrosine kinase-1 in the preeclamptic pregnancies
  1. Tez No: 309977
  2. Yazar: DEVA HAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BABÜR KALELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ağır Preeklampside Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü,Solubl Fms Benzeri TirozinKinaz-1 ve Endotelin Düzeyleri Ve Bunların Birbirleri ile Olan İliskileri.Amaç:Çalısmanın amacı, preeklampsi patogenezinde vasküler endotelyal büyümefaktörü(VEGF) ,solubl fms benzeri tirozin kinaz-1 (sFlt-1) ve endotelin'in rollerini ortayakoymaktır.Gereç Ve Yöntem: Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve DogumAnabilim Dalı Klinigine 01.05.2011?01.11.2011 tarihleri arasında basvuran 30 preeklamptikgebe çalısmaya alındı. Aynı gebelik haftasındaki 30 normotansif gebe de kontrol grubu olarakalındı.
Özet (Çeviri)
The Levels And The Relationships Of Vascular Endothelial GrowthFactor,Endotelin-1 And Soluble Fms-Like Tyrosine Kinase-1 In The PreeclampticPregnanciesObjective:The aim of this study is to evaluate the role of vascular endothelial growthfactor (VEGF),endotelin-1(ET-1) and soluble fms-like tyrosine kinase?1 (sFlt?1) in thepathogenesis of preeclampsiaMaterials And Methods: 30 pregnant women with preeclampsia, attending to theperinatology clinics of the gynecology and obstetrics department of the medicine faculty ofPamukkale University between may 1st 2011 and October 1st 2011,were taken into the study.These preeclamptic patients were matched for gestational age with 30 normotensive pregnantwomen. VEGF,ET-1 and sFlt?1 concentrations were measured with enzyme-linkedimmunosorbent assay (ELISA) .Results: Preeclamptic patients demonstrated significantly lower plasma concentrationsof free VEGF (3?12 pg/ml vs 10?22 pg/ml; p0.05) when compared to the normotensivepregnant women. The plasma concentrations of sFlt?1 (4789?9881 pg/ml vs 850?3752 pg/ml;p