Seboreik keratoz tanılı hastalarda düşük ve yüksek riskli human papilloma virus varlığının araştırılması
Investigation of low and high risk human papilloma virus in patients with seborrheic keratosis diagnosis
- Tez No: 247057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENİZ ERGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Seboreik keratoz, epidermal keratinositlerin proliferasyonu sonucu oluşan, benign bir deri tümörüdür. Etiyolojisi bilinmemekle birlikte, HPV'lerin etken olduğu verrukalara klinik ve histopatolojik benzerliği, SK etyopatogenezinde HPV'ün rol oynayabileceğini düşündürmektedir.Bu çalışmanın amacı, dermatoloji polikliniğine başvuran genital ve genital dışı yerleşimli SK'lu hastalarda düşük ve yüksek riskli HPV varlığının araştırılmasıdır. Bu araştırma ile, SK lezyonlarının yerleşim yerinin, HPV varlığı açısından etiyolojiye etkisi incelenmesi planlanmıştır.Çalışmamıza, 31'i genital dışı yerleşim, 23'ü genital yerleşim gösteren, histopatolojik olarak SK tanısı alan toplam 54 hasta ile, histopatolojik olarak verruka anogenitalis tanısı alan 31 hasta alınmıştır. Düşük ve yüksek riskli HPV varlığı in situ hibridizasyon yöntemiyle araştırılmıştır.Genital yerleşimli SK'lu hastaların 4'ünde (%17.4) düşük riskli HPV tipleri, verruka anogenitalisli hastaların 8'inde (%25.8) düşük riskli, 2'sinde (%6.4) yüksek riskli HPV tipleri saptanmıştır. Genital dışı yerleşimli SK'lu hastalarda düşük ya da yüksek riskli HPV'e rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Seborrheic keratosis (SK) is a benign skin tumor developed by the proliferation of epidermal keratocytes. Although the etiology of SK is unknown, the clinical and histopathological similarity with verrucas formed by HPV, suggests that HPV may have a role in SK ethiopathogenesis.The purpose of this research is to investigate the presence of low and high risk HPV in genital and nongenital SK patients who applied to the dermatology out patient clinic. With this study, it is planned to research the influence of SK lesion localization on presence of HPV.In our study, a total of 54 patients, 31 genitally located and 23 nongenitally located diagnosed histopathologically as SK and 31 patients diagnosed histopathologically as verruca anogenitalis were included. The presence of low or high risk HPV was studied with in situ hybridization method.Low risk HPV was detected in 4 (17.4%) patients with genitally located SK and in 8 (25.8%) patients with verruca anogenitalis. High risk HPV was detected in 2 (6.4%) patients with verruca anogenitalis. In nongenitally located SK patients, no low or high risk HPV type was detected. The presence of low risk HPV was not statistically significant between genitally located SK and verruca anogenitalis (p>0.05).