Primer açık açılı glokomda topikal sabit kombinasyon ilaç tedavilerinin etkinlik ve oküler tolerabilitelerinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness and ocular tolerability of the medicine therapies of topical fixed combinations in the primary open-angle glaucoma
  1. Tez No: 247058
  2. Yazar: MURAT ATABEY ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Primer açık açılı glokom (PAAG) kronik, bilateral, sıklıkla asimetrik bir optik nöropatidir. PAAG, açık ön kamara açısı ve yüksek (>21 mmHg) göz içi basıncı (GİB) ile seyreden, optik sinir liflerinde edinsel kayba ve görme alanında anormalliklere neden olan bir hastalıktır.Çalışmamızın amacı; şu an ülkemizde glokom tedavisinde kullanılmakta olan sabit kombine göz damlalarının GİB üzerine etkilerinin ve oküler tolerabilitelerinin kıyaslanmasıydı.Çalışmamıza 58 hasta (106 göz) dahil edildi. Hastalar uygulanan sabit kombine göz damlalarına göre gruplandırıldı [grup 1 (brimonide tartrate 0,2% / timolol maleate 0,5%), grup 2 (dorzolamid hidroklorür 0,2% / timolol maleat 0,5%), grup 3 (latanoprost 0,005% / timolol maleat 0,5%)]. Yaş ortalaması, cinsiyet, hasta sayısı ve MKK ölçümleri bakımından üç grup arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Her üç grupta, hastaların çalışmaya dahil edilmeden önceki (saat 10:30' da elde edilen iki GİB ölçümünün ortalaması) GİB ortalamaları arasında istatistiki olarak fark saptanmadı (p>0,05). Başlangıçta ve 2. ayda elde edilen gün içi tüm GİB ortalamaları, 2. ayda elde edilen GİB düşüş miktarları üç grup arasında istatistiki anlamda benzer bulundu (p>0,05). Her üç grupta da 2. ayda elde edilen GİB ortalamaları, başlangıçta elde edilen GİB ortalamalarına göre istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı düşüş gösterdi (p0,05). Her üç grup için hesaplanan yan etki skor ortalamaları istatistiksel açıdan benzer bulundu (p>0,05).Sonuç olarak çalışmamızda GİB düzeyinin her üç ilaç ile de istenilen seviyelere gerilediği görüldü. Her üç ilacın GİB üzerine etkileri benzer olarak değerlendirildi. Her üç tedavi grubunda da yan etkiler tolere edilebilir düzeydeydi.
Özet (Çeviri)
Primary Open-Angle Glaucoma (POAG) is an optical neuropathy which is chronic, bilateral and frequently asymmetric. POAG is a disease that causes to acquired loss in the optical nerve fibers and abnormalities in the field of vision with open angle of anteior chamber and high (>21 mmHg) intraocular pressure (IOP).Aim of our study was to compare the effects of fixed combined eye drops, which are currently in use for glaucoma therapy in our country, on IOP and their ocular tolerabilities.Fifty eight patients (106 eyes) were included into our study. Patients were grouped according to their applied fixed combined eye drops [group 1 (brimonide tartrate 0,2% / timolol maleate 0,5%), group 2 (dorzolamid hydrochloride 0,2% / timolol maleate 0,5%), group 3 (latanoprost 0,005% / timolol maleate 0,5%)]. No significant difference was found among the three groups in terms of average age, sex, number of patients and central corneal thickness measures (p>0,05). There is no statistical difference found among the IOP averages of the three groups of patients before they were involved into the study (average of the two IOP measures which were taken at 10:30) (p>0,05). All IOP averages which were obtained at all hours at the beginning and in the second month and IOP decrease amounts which were obtained in the second month, were all found to be similar in statistical terms (p>0,05). Decrease in the IOP which was obtained in the second month was regarded to be significant in statistical terms for each of the three groups (p0,05). Averages of the side effect scores which were calculated for each of the three groups were found to be similar in statistical terms (p>0,05).As a conclusion, it was seen in our study that IOP level regressed to the desired levels with any of these three medicines. Effects of the each three medicines on IOP were evaluated to be similar. In each of the three treatment groups, side effects were within a tolerable range.