Urla ve civarındaki fotofil alg biosönozu
- Tez No: 24708
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOCATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
IV ÖZET İzmir Körfezi'nin üst infralittoral zonunda bulunan Cystoseira fimbriata ve Padina pavonia fasieslerinde yapılan bu çalışmada, fasieslerin biotası saptanmaya çalışılmış, bu amaçla Kalabak ve Karantina Adası sahillerinden toplam 6 örnekleme yapılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda C. fimbriata 'dan 19 bitki ve 52 hayvan türü olmak üzere toplam 71 tür saptanmıştır. P. pavonia 'dan ise 16 bitki ve 58 hayvan olmak üzere toplam 74 tür saptanmıştır. Thallophyta grubu ve koloni oluşturan hayvan gruplarının dışında kalan türlerin birey sayılan, ortalama bollukları ve ortalama kısmi baskınlıkları ile grupların kalitatif baskınlıkları belirlenmiştir. C. fimbriata 'da tür sayısı ve kalitatif baskınlık bakımından Thallophyta'nın 19 tür sayısı ve % 26.760 kalitatif baskınlık ile ilk sırayı aldığını görmekteyiz. Bunu; 18 tür sayısı ve %25.352 kalitatif baskınlık ile Polychaeta ve Crustacea izlemektedir. Birey sayısı, ortalama bolluk ve ortalama kısmi baskınlık yönünden; 3111 birey, 1037.00 ortalama bolluk ve 0.5358 ortalama kısmi baskınlık ile Hyale schimidti ilk sırayı almakta, bu türü Stenothoe spinimana izlemektedir. P. pavonia 'da ise; tür sayısı ve kalitatif baskınlık bakımından Crustacea'nın 29 tür sayısı ve % 39.189 kalitatif baskınlık ile ilk sırada olduğu, bunu 17 tür sayısı ve % 22.972 kalitatif baskınlık ile Polychaeta'nın izlediği görülür. Birey sayısı, ortalama bolluk ve ortalama kısmi baskınlık bakımından ise: yine H.schimidti 'nin 414 birey sayısı, 138.0 ortalam bolluk ve 0.1926 ortalama kısmi baskınlık ile ilk sırayı aldığı; bunu 209 birey sayısı, 69.66 ortalama bolluk ve 0.0972 ortalama kısmi baskınlık ile Dynamene torelliae 'nin izlediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, which was done on the Cflmbriata and P.pavonia facieses in the infralittoral zone of Izmir Bay, we tried to determine the biota of the facieses and took 6 sampling in total for this purpose. As a result of the evaluations, it has been, identified totally 71 species from Cflmbriata : 19 plant and 52 living creature (animal) species. Besides, 16 plant and 58 living creature species have been identified from the P.pavonia. Type numbers of the species other than Thallophyta group and the animals that from a colony, their mean abundance and mean partial dominances and qualitative dominances of the groups have been determined. It has been found out that Thallophyta took the first place with respect to the number of species and qualitative dominance with its 19 species and qualitative dominance of 26.760 %. Polychaeta and Crustacea follow this with 18 species and qualitative dominance of 25.352 %. In respect of the number of species, mean abundance and mean partial dominance, H.schmidti takes the first place with 3111 type, 1037.00 mean abundance and 0.5358 mean partial dominance; then S.spinimana comes. On the P.pavonia, however, Crustacea takes the first place with respect to type number and qualitative dominance with 29 species and qualitative dominance of 39.189 % and Polychaeta follows this with 17 species and qualitative dominance of 22.972 %. In respect of the number of species, mean abundance and mean partial dominance, again, H. schimidti takes the first place with 414 type, 138.0 mean abundance and 0.1926 mean partial dominance and D.torettiae follows this 209 type, 69.66 mean abundance and 0.0972 mean partial dominance.