Agorofit bitkilerde nitrat ve fosfat düzeyi ile aynı parametrelerin ortamlardaki dağılımları arasındaki ilişkiler
- Tez No: 24709
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 1992
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Deniz yosunlarının ekonomik değeri anlaşıldıktan sonra, günümüze kadar, sürekli olarak endüstrisine yönelik çalışmalar yapılmıştır. Biz ise ekonomik öneminin dışında, yapısından kaynaklanan özelliği sayesinde ortamda evsel atıklarla birlikte endüstri ve tarımda kullanılan gübrelemenin sonucunda oluşan azot ve fosfatın miktar olarak ne kadarını bünyesine alabildiğini aylık periyodlarla izleyerek ölçmeyi amaçladık. Bu amacımızı da elde ettiğimiz sonuçlarla gerçekleştirmiş olduk. Suda ki analizlerimizi bilinen klasik yöntemlerle yaptık. Bizim açımızdan bitkinin bünyesindeki azot ve fosfat tayininin yapılmasında bilhassa azot tayininde, iki metodu birleştirerek yapısındaki toplam azotun miktarının tesbitine yönelik ölçümler yaptık. Elde ettiğimiz değerler suda N/P oranlarının Mayıs'ta >20'ye kadar ulaştığını, takip eden aylarda tekrar düşüş gösterdiğini gözlemledik. Alg'deki N/P oranı Haziran'da >15'e kadar ulaşmış, takip eden aylarda tekrar düşüş göstermesiyle beraber sudaki N/P oranlarındaki benzer değişimler 1 aylık bir zaman gecikmesiyle gerçekleşmiştir. Sonbahar ve kış aylarında ise alg'deki N/P oranları hemen hemen sabit kalmaktadır. İlkbahar aylarında fosfatın azalması ve azotun önemli ölçüde artması sudaki N/P oranlarının 20'nin üzerine çıkmasına neden olur. Haziran'da Alg'de kışa göre P'un 4 kat azalmasına karşın N'un daha az bir düşüş göstermesi algdeki N/P oranında bir yükselmeye neden olmaktadır. Sudaki N/P oranında görülen pik algde 1 ay gecikmeyle ortaya çıkmaktadır.Gracilaria'daki N/P oranlarındaki değişimler özellikle sudaki fosfat miktarının değişiklik göstermesi ile oluşur. Suda N formlarından Nitrat'ın, Şubat, Mart ve Nisan'da dominant N formu olarak ortaya çıktığı görülür. Mayıs'tan itibaren NH3'ün dominant tür haline gelerek yılın geri kalan zamanında bu özelliğini koruduğunu ve bu bölgenin yılın büyük bir zamanında karasal NH3 girdisinden etkilenmiş olduğunu gösterir. Kış sonlarından, ilkbahar ortalarına kadar ise muhtemelen dip suyunun etkisinde kalmıştır. Deniz bitkisinde ve deniz suyundaki yapmış olduğumuz nutrient tayini ile, gelecekte deniz bitkilerinde yapılacak olan spesifik büyüme hızlarının tayini ve kirli ortamın biyolojik olarak temizlenmesini konu olan çalışmalar için ön hazırlık niteliği taşıyacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY After the economic importance of the seaweeds has been understood, studies were made continously on its industry up to nowaday. But we aimed to prove and show that; it takes the nitrogen and the phosphate in the medium originating from the manures used in industry and agriculture in addition to the wastes from the houses, into its structure through observing them in periods of months. We could manage to realize our aim with the help of the results we got. We made our analyses in the water by using the classical methods. What is important to us was to determine the nitrogen and the phosphate in the seaweeds structure. We made the determination of total amount of nitrogen in the weeds structure by combining two methods. As far as the results show us, we determined that; the nitrogen/phosphate amounts in the water reach up to > 20 in May, and that; this amounts decrease in the following months. The N/P amount in the algae followed this one-month static in the months of winter and autumn. The decrease in the phosphate and the increase in the nitrogen which occurs in the spring cause the N/P rates to increase over 20. Although the phosphate in the algae decreases in four-times, the nitrogen shows a little less decrease, and that causes a great increase in N/P rate in the algae. The highest of N/P rate observed in the water can be observed in the algae one-month later. The N/P rates in Gracilaria changes in according to the changes of phosphate in the water. The plentiness in the various kinds of nitrogen is observed in February and March. The dominant Nitrogen type is nitrate in April. NH3 is observed as the dominant type beginning from May and it protects its feature through the rest of the year. It is alsoobserved that; this region is influenced from the NH4 coming from the land in a quite long period of the year. It is probably be influenced by the water in the deep from the end of winter to the middle of spring. Our determination of the nutrient in sea and in seaweed, is going to be a preparational study on the determination of the specific growing speeds of the seaweeds and the studies on the cleaning the contaminated areas biologically.