Boyun kitlelerinde bilgisayarlı tomografi perfüzyon
Perfusion computed tomography for neck masses
  1. Tez No: 247080
  2. Yazar: FATİH DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR TARHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
AmaçBilgisayarlı tomografi(BT) ve manyetik rezonans görüntüleme(MRG), anatomi ve baş- boyun patolojilerini belirlemede oldukça duyarlı bir yöntemdir. Ancak anormal dokunun patofizyolojisini belirlemede sınırlıdır. Son yıllarda yeni uygulanmaya başlanan dinamik kontrastlı perfüzyon tomografi tekniği ile bu sınırlamalar giderilmeye çalışılmaktadır. Dinamik görüntüleme bolus kontrast madde enjeksiyonu sırasında kesit alınmasıyla sınırlıdır ve kantititatif bilgi sağlamaktadır. Major avantajı, daha kolay ulaşılabilir, daha kolay kullanılabilir ve daha ucuz oluşudur.Çalışmamızda anabilim dalımızda boyun kitlesi nedeniyle dinamik kontrastlı BT tetkiki yapılan hastaların verilerini retrospektif olarak cihazda bulunan bir software yardımı ile tekrar değerlendirilip kitlelerin BT perfüzyon görüntüleri ve verileri elde edilerek benign-malign kitle ayrımında perfüzyon BT'nin yararlılığının araştırılması amaçlanmaktadırGereç ve YöntemBT ünitemize boyun kitlesi nedeniyle dinamik boyun BT istemi ile refere edilen hastaların, Siemens marka Somatom-Emotion model Spiral BT cihazımızda Medrad Vistron CT injection system marka otomatik enjektör ile İV kontrast madde verilerek yapılan dinamik BT verileri üzerinden bir software yardımı ile BT perfüzyon görüntüleri ve verileri elde edilmiştir.Bulgular11 malign ve 24 benign hasta grubunda perfüzyon görüntüler elde edildi.
Özet (Çeviri)
PurposeComputed tomography (CT) and magnetic resonance imaging(MRI) are very sensitive methods to defining anatomy and patology of head and neck, however they are limited in defining the pathophysiology of the anomalous tissue. Recently, dynamic contrast-enhanced perfusion tomography(CTP) technique which has been started to be applied newly is trying to overcome these limitations. Dynamic imaging has a limitation of getting sections during bolus contrast injection. The major advantages of CTP are easy access, simple application and being a cheaper examination method.The aim of our study is to research the benefits of CTP on benign-malignant mass differentiation by reevaluating the data and images of the patients with neck masses who have been examined with dynamic contrast-enhanced CT in our hospital retrospectively with the aid of software on equipments.Materials and MethodsThe CT perfusion images and data of the patients with neck masses who have been forwarded to our department for dynamic neck CT have been obtained using a Siemens Somatom-Emotion Spiral CT with IV contrast agent applied with an automatical injector(Medrad Viston CT injection) with the aid of a software.FindingsThe perfusion images of two patient groups with of 11 malignant and 24 benign lesions were obtained.