Obez hastalarda vitamin D ve metabolik sendrom ile ilişkisi
Serum vitamin D level in obese patients and it's relationship between metabolic syndrome
- Tez No: 247079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA HEKİMSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Metabolik sendrom olan obez; metabolik sendrom olmayan obez ve normal vücut ağırlığında olan sağlıklı bireylerde serum 25 (OH) Vitamin D düzeyini, 25 (OH) Vitamin D düzeyi ile vücut kitle indeksi, plazma lipidleri ve insulin direnci arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladığımız çalışmaya 94 metabolik sendrom olan obez, 120 metabolik sendrom olmayan obez hasta ve 73 sağlıklı birey alındı.Çalışmaya alınan bireylerin 25(OH) Vitamin D ortalaması 18.5±8.4 ng/dl, metabolik sendrom olan obez hastalarda 16.8±7.3 ng/dl, metabolik sendrom olmayan obez hastalarda 18.3±8.6 ng/dl ve kontrol grubunda 21.2± 8.9 ng/dl olarak saptanmış olup, 25 (OH) Vitamin D düzeyi metabolik sendrom olan obez grupta en düşük ve kontrol grubunda en yüksek değerde tespit edildi. İstatistiksel farklılık açısından analize tabi tutulduğunda kontrol grubu ile hem metabolik sendrom olan obez; hem de metabolik sendrom olmayan obez grup arasında anlamlı fark saptandı (sırasıyla p=0.001, p=0.016).Vücut kitle indeksi ve trigliserit düzeyi ile serum 25 (OH) Vitamin D düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif ilişki bulundu. 25(OH) Vitamin D ile insulin rezistansı arasında istatistiksel olarak anlamlı olmasa da negatif ilişki tespit edildi. 25 (OH) Vitamin D ile HDL kolestrol arasında istatistiksel olarak anlamlı olmayan pozitif ilişki tespit edildi.Sonuç olarak 25(OH) Vitamin D düzeyinin metabolik sendrom olan obez hasta grubunda daha düşük bulunması Vitamin D eksikliğinin metabolik sendrom patogenezinde rol alabileceğini düşündürmekle birlikte bu konuda daha fazla hasta içeren kapsamlı, uzun süreli çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
In this study mean serum 25 (OH) Vitamin D level of population was 18.5±8.4 ng/dl. This mean level had been 16.8 ± 7.3 ng/dl for metabolic syndrome obese patients, 18.3±8.6 ng/dl for non metabolic syndrome obese patients and 21.2 ±8.9 ng/dl for healthy control subjects. Mean serum level of 25 (OH) Vitamin D was the highest in control group and was the lowest in obese metabolic syndrome group. When groups were compared which each other; statistical significant difference was found between obese metabolic syndrome group and control group (p=0.001), also between obese nonmetabolic syndrome group and control group (p=0.014).Negative correlation between body mass index, triglyceride and serum 25 (OH) Vitamin D level was found. There has been found negative correlation between insulin resistance and 25(OH) Vitamin D level, but this was not statistically significant. Also there has been unsignificant positive correlation between 25(OH) vitamin D and HDL cholestrole.Therefore serum 25 (OH) Vitamin D was lowest in obese metabolic syndrome patients, this suggests us 25(OH) Vitamin D deficiency plays a role in metabolic syndrome pathogenesis; but more detailed and long term studies are needed to clarify this issue.