Prenatal tanı amacıyla yapılan invaziv girişimlerde zamanlama ve komplikasyonlar
Timing and complications of invasive prenatal diagnostic procedures
- Tez No: 247082
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYFETTİN ULUDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Prenatal girişimsel tanı yöntemlerinde, uygulama zamanı ve buna bağlı komplikasyonların irdelenmesi.Yöntem ve Gereç: İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anabilim Dalı, Perinatoloji Bilim Dalı'nda son on yılda takip edilen hastaların tıbbi kayıtları incelendi. Bu sürede toplam 1578 tanı amaçlı prenatal girişim (Amniosentez-(AS), Fetal kan örneklemesi (FBS), Koryon villüs örneklemesi (CVS)) yapıldığı tespit edildi. Bu olgulardan 963 olgunun doğum kayıtlarına ulaşıldı. Kayıtlar incelenerek demografik veriler, komplikasyonlar ve neonatal sonuçlar kaydedildi ve yorumlandı.Bulgular: Olguların, ortalama maternal yaşı 32.7 ±6.4, ortalama gebelik sayısı 2.5±1.5, ortalama doğum sayısı 1,4±0.8 olarak belirlendi. Girişimlerde en sık endikasyonu ileri anne yaşıydı %45.8, ikili veya üçlü tarama testi pozitifliği %21.6 ve ultrasonografide saptanan fetal anomaliler idi %6.9. Tüm girişimler öğretim üyeleri tarafından yapılmış olup, 859'u (%89.2) plasenta dışı alandan ve 55'inde (%5.7) ise plasentadan geçilerek yapılmıştı.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate timing and complications of invasive prenatal diagnositc procedures.Material methods: Medical records of patients followed up in our maternal-fetal medicine clinic for last decade were investigated retrospectively. Totally 1578 prenatal invasive procedures including amniocentesis (AS), chorionic villus sampling (CVS) and fetal blood sampling (FBS) were performed. Records of 963 patients were available. Demographic data, complications and neonatal outcomes were evaluated and interpreted.Results Mean age, gravidity and parity were 32.7 ±6.4, 2.5±1.5, 1.4±0.8 respectively. The most common intervention indications were: advanced maternal age (45.8%) and positive 1st/2nd trimester screening (21,6%). All interventions were performed by professors and transamniotic and transplacental routes were used in 89,2% (859/963) and 5,7% (55/963) of all cases respectively. In AS group, rate of trying more than twice was 3,3% and this rate was significantly lower than other interventions.