Kronik alkol tüketen ratlarda Pseudomonas aeruginosa ile indüklenmiş pnömoni modelinde biyokimyasal hücresel hasar göstergeleri ve in situ hücre ölümü
In situ cell death and biochemical cellular damage indicators in Pseudomonas aeruginosa induced pneumonia model in chronic alcohol ingesing rats
  1. Tez No: 247083
  2. Yazar: MELEK DÜNDAR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR KANBAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada kronik alkol kullanımı sırasında Pseudomonas aeruginosa (P.aeruginosa) pnömonisi varlığında karaciğer ve akciğerde oluşan hücresel değişiklerin; apoptotik metabolik yollar ve oksidan stres ile ilişkisinin araştırılması amaçlandı.Erkek wistar ratlar; normal katı diyet verilen sham (n=6), normal sıvı diyet verilen (n=8) ve etanollü sıvı diyet verilen (n=7) kontrol grupları, normal sıvı diyet verilen ve P.aeruginosa pnömonisi oluşturulan (n=7) ve etanollü sıvı diyet verilen ve P.aeruginosa pnömonisi oluşturulan (n=5) pnömoni grupları şeklinde beş gruba ayrıldı. İnsitu hücre ölümüne TUNEL yöntemi ile bakıldı.
Özet (Çeviri)
Our aim was to investigate whether cellular alterations occurred in liver and lung tissue in presence of chronic alcohol ingestion and Pseudomonas aeruginosa (P.aeruginosa) pneumonia related to oxidative stress and insitu cell death.Male wistar rats were divided into five groups: the sham group (n=6) fed by normal solid diet, two control groups, one fed by normal liquid diet (n=8), and the other fed by liquid diet with ethanol (n=7), two pneumonia groups which induced by P.aeruginosa, one fed by normal liquid diet (n=7), and the other fed by liquid diet with ethanol (n=5). TUNEL analysis was performed to confirm insitu cell death.