Primer T hücreli deri lenfomaları ile viral ajanların ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship betweeen primary T cell lymphomas and viral agents
  1. Tez No: 247086
  2. Yazar: SADİYE KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVER SERDAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Derinin primer lenfomaları arasında en sık görülenler T hücreli lenfomalar olup, bunlar arasında da sık görülme açısından ilk sırayı ?mikozis fungoides? (MF) almaktadır. Etyolojisi tam olarak bilinmeyen MF'te son zamanlarda, lenfoid hücrelerin monoklonal proliferasyonunu uyaran bazı viral ajanların varlığından söz edilmektedir. Viral onkogenez açısından önemli örneklerden birini lenfomanın oluşturması ve bunlar arasında da deri lenfoması ile viral ajanların ilişkisine yönelik gözlemler, bu ilişkinin deriyi temel alarak araştırılması düşüncesini doğurmuştur.MF'te rolü olabileceği düşünülen viral ajanlardan biri insan T hücre lösemi virüsü (HTLV-1)' dur. Bu virüs CD4+ T hücreleri infekte ederek hastalık oluşturur. Erişkin T hücreli lenfoma/ lösemi etkeni olan (ATLL) HTLV-1'in MF patogenezinde rol alan lenfoid hücrelerin stimülasyonuna neden olduğu düşünülmektedir. MF'te etkilenen lenfositlerin daha çok CD4+ T hücreleri olması, HTLV-1'in ön planda bu hücreleri infekte etmesi, bu ilişkinin araştırılmasını gerekli kılmıştır.Bu çalışmaya klinik muayene ve histopatolojik değerlendirme sonrası MF tanısı konmuş toplam 27 hasta alındı. Her bir hastanın lezyonlu deri bölgesinden histopatolojik tanı amacıyla alınan doku örneklerinden polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) yöntemi kullanılarak viral genom araştırılırken; aynı zamanda serolojik inceleme için alınan kan örneklerinde viral antikor saptanmaya çalışıldı.Çalışma sonucunda hastaların hiçbirisinde HTLV-1'e ait bulgulara rastlanılmadı. Sonuç olarak çalışmamız MF etyopatogenezinde HTLV-1'in primer rolü olabileceği hipotezini desteklememekte ve yapılan çalışmaların çoğu ile benzer sonuçlar göstermektedir.
Özet (Çeviri)
T cell lymphomas are the most commonly encountered primary skin lymphomas. ?Mycosis fungoides? (MF) is the most frequently seen type. While the etiology of MF is not clear, the presence of some viral agents inducing the monoclonal proliferation of lymphocytes has recently been proposed. The fact that lymphoma is an important example for viral oncogenesis and some observations of the association of skin lymphomas and viral agents have led to the idea of studying this association.One of the viral agents thought to play a role in MF is human T cell leukemia virus (HTLV-1). It infects CD4+ T cells. It is the causative agent of adult T cell lymphoma/leukemia and it is thought to stimulate lymphoid cells that play a role in the pathogenesis of MF. The fact that HTLV-1 infects CD4+ T cells and the lymphocytes affected in MF are mostly CD4+ necessitate research on this association.A total of 27 patients diagnosed with MF based on clinical inspection and histopathological evaluation were included in this study. The presence of viral genome was evaluated by the polymerase chain reaction (PCR) in tissue samples obtained from lesioned skin sites and the presence of viral antibodies was searched for in withdrawn blood samples.None of the samples demonstrated the presence of HTLV-1. In conclusion, the results of our study contradict the hypothesis that HTLV-1 might play a primary role in the etiopathogenesis of MF. This result is in agreement with the results of most studies conducted on this subject.T cell lymphomas are the most commonly encountered primary skin lymphomas. ?Mycosis fungoides? (MF) is the most frequently seen type. While the etiology of MF is not clear, the presence of some viral agents inducing the monoclonal proliferation of lymphocytes has recently been proposed. The fact that lymphoma is an important example for viral oncogenesis and some observations of the association of skin lymphomas and viral agents have led to the idea of studying this association.One of the viral agents thought to play a role in MF is human T cell leukemia virus (HTLV-1). It infects CD4+ T cells. It is the causative agent of adult T cell lymphoma/leukemia and it is thought to stimulate lymphoid cells that play a role in the pathogenesis of MF. The fact that HTLV-1 infects CD4+ T cells and the lymphocytes affected in MF are mostly CD4+ necessitate research on this association.A total of 27 patients diagnosed with MF based on clinical inspection and histopathological evaluation were included in this study. The presence of viral genome was evaluated by the polymerase chain reaction (PCR) in tissue samples obtained from lesioned skin sites and the presence of viral antibodies was searched for in withdrawn blood samples.None of the samples demonstrated the presence of HTLV-1. In conclusion, the results of our study contradict the hypothesis that HTLV-1 might play a primary role in the etiopathogenesis of MF. This result is in agreement with the results of most studies conducted on this subject.