Platine duyarlı ve dirençli over kanseri olgularında siklooksijenaz-2 enzim salgılanması
Secretion of COX-2 enzyme in platin sensitive and resistant ovarian cancer patients
- Tez No: 247085
- Danışmanlar: PROF. DR. TUGAN BEŞE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Onkoloji, Patoloji, Obstetrics and Gynecology, Oncology, Pathology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Over kanserinde siklooksijenaz-2 salgılanmasının platin direncine ve prognoza etkisinin belirlenmesi.Materyal ve Metod: Kliniğimizde tedavi olan 74 epitelyal over kanserli hastanın kayıtları geriye dönük incelendi. Hastalara uygulanan primer cerrahi sonrası ?1 cm rezidü kalanlar optimal, >1 cm rezidü tümör kalanlar suboptimal cerrahi uygulanmış kabul edildi. Hastalara cerrahi tedavi sonrası 6-9 kür platin esaslı kemoterapi uygulanmıştı. Hastalar platine ?duyarlı? ve ?dirençli? olmak üzere iki gruba ayrıldı. Siklooksijenaz-2 salgılanması, immunohistokimyasal yöntemle belirlendi.Bulgular: COX2 salgılanması oranı yaş gruplarına, cerrahinin optimalliğine, asit olup olmamasına, histolojik tipe ve grade'lerine göre anlamlı fark göstermezken, ileri evre hasta grubunda COX2-pozitiflik oranının anlamlı şekilde yüksek olduğu belirlenmiştir. Kemoterapiye duyarlı 38 hastadan 18'i (%47) COX-2 pozitif boyanma gösterirken, dirençli 36 hastanın 22'sinin (%61) COX-2 pozitif, olduğu saptandı. Dirençli grupta COX-2 olgu oranının daha yüksek gözlenmesine rağmen, bu farkın anlamlı olmadığı belirlendi (p=0.254). Hastalığın ileri veya erken evre olmasının kemoterapiye yanıtta belirleyici etken olduğu saptanırken, diğer parametreler ile kemoterapiye yanıt arasında ilişki bulunamadı. COX2-pozitif ve COX2-negatif hastalar arasında genel sağkalım açısından anlamlı fark olmadığı saptandı (p=0.166). Öte yandan, yapılan karşılaştırmada optimal cerrahi uygulanan hasta grubunda COX-2 pozitif ve negatif olgular arasında anlamlı sağkalım farkı yok iken (p=0.305), suboptimal cerrahi yapılabilen grupta COX2-pozitif hastaların negatif hastalardan anlamlı derecede az yaşadığı görüldü (p=0.043).Sonuç: Over kanserli olgularda platin bazlı kemoterapiye duyarlılığı belirlemede COX2 salgılanmasının bir etkisi olmadığı belirlendi. 1 cm'in altında rezidü kalan olgularda da COX2 salgılanmasının sağkalımı etkilemediği görülürken, 1 cm'in üzerinde rezidü tümör kalan olgularda COX2 salgılanmasının sağkalımı kötü yönde etkilediği saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the effects of cyclooxygenase-2 secretion on platin resistance and prognosis in ovarian cancer.Materials and methods: A retrospective review of medical records of 74 epithelial ovarian cancer patients was performed. After primary surgery, ?1 cm residual tumor was accepted as optimal and >1 cm residual tumor was accepted as suboptimal. Patients received 6-9 cycles of platin based chemotherapy. Patients were divided into two groups as either resistant or sensitive to platin. Secretion of COX-2 was detected by immunohistochemical methods.Results: Age, optimity of surgery, presence of ascites, histological type and grade had no significant effect on secretion of COX-2 whereas significantly increased levels of COX-2 was observed in advanced stage disease. COX-2 was positive in 18 (47%) of 38 chemosensitive and 22 (61%) of 36 chemoresistant patients. In chemoresistant group COX-2 tend to be increased however this remained insignificant (p=0.254). Stage of disease was detected to be related to response to chemotherapy, however other parameters were found to be irrelevant. Survival did not differ significantly between COX-2 positive and negative patients (p=0.166). There was no significant difference between COX-2 positive and negative patients in optimal surgery group (p=0.305); although COX-2 positive patients were found to live significantly shorter in suboptimal surgery group (p=0.043).Conclusion: Secretion of COX-2 was found to have no effect on platin resistance in ovarian cancer. COX-2 secretion has no effect on survival in patients with