Otopsi yapılmış olgularda nazal polipozis sıklığının, yerleşim yerlerinin ve anatomik varyasyonların saptanması
Determination of the frequency, localization and the anatomical variations of nasal polyposis in autopsy cases
- Tez No: 247092
- Danışmanlar: PROF. DR. ASIM KAYTAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Nazal polip sıklığını saptamaya yönelik bu çalışmamızda polip saptanan otopsi olgusu sayısı 14 (%13,08) olarak saptandı, polip saptanan olguların 9'u (%64,2) erkek, 5'i (%35,8) ise kadındı ve bu yaklaşık 2:1 oranı literatür ile uyumlu olarak saptanmıştır. Polip saptanan olgular poliplerin kökenleri bakımından değerlendirildiklerinde poliplerin en sık olarak middle meatus kökenli oldukları saptanmıştır.Tüm otopsi olguları ölüm sebebi, meslek ve yaşadıkları şehir bakımından sınıflandırılmıştır. Ayrıca incelenen olgular endoskopik muayene sonrasında polip sıklığı, sayısı, yerleşim yerleri; septum deviasyonu varlığı, konka ve nazal mukozanın durumu bakımından da değerlendirilmiştir.Polip saptanan olgu grubunun sayısı çok az olduğundan dolayı yukarıda sıralanan kriterler bakımından çalışmamızda anlamlı bir istatistiksel farklılık veya benzerlik saptanmamıştır.Bu sonuçlar göstermektedir ki Türk toplumda nazal polip sıklığının, yerleşim yerlerinin ve anatomik varyasyonlarının saptanması için daha büyük sayıda örneklerin değerlendirildiği geniş çaplı çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study which is proposed to determine the frequency of the nasal polyp; the number of the autopsy cases with polyp was 14 (%13,08). 9 cases were men (%64,2) and 5 cases were women (%35,8) and this 2:1 men/women ratio was consistent with the literature. When the autopsy cases with polyp were considered in the light of the origin of the polyps; the middle meatus was asigned as the most common origin site.All of the autopsy cases were asssesed and classified with regard to the cause of death, job and city. Furthermore, these cases were also assesed in point of the frequency, number and localization of polyps, the presence of septal deviation and the situation of the turbinates and the nasal mucosa.Bacuse of the number of cases with poly were very few, we could not appoint any significant statistical difference or similarity with regard to these criterias.These results indicated that more study which much samples were assesed, should be done for determining the frequency and the localization of the polyp and the other anatomical variatons in Turkish population.