Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalında yapılan son 5 yıllık ölü muayene ve otopsi olgularının irdelenmesi
Investigation of last 5 year dead examination and autopsy cases in aydin Adnan Menderes University Forensic Medicine Department
  1. Tez No: 709075
  2. Yazar: BEKİR KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA DİRLİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, Aydın ilinde 01.01.2015-31.12.2019 tarihleri arasında Aydın Adnan Menderes Üniversite Adli Tıp Anabilim Dalınca yapılan ölü muayenesi ve otopsiler değerlendirilecek olup bu değerlendirme sonucu olguların sosyo-demografik özellikleri, bildirim şekilleri, ölümün oluş nedenleri, zorlamalı ölümlerde meydana gelen ağır nitelikteki lezyonlar ölüm tanısı koyma yöntemleri ve otopside histopatolojik örnek alınıp alınmaması incelenmiş olup elde edilen verilerin literatürle karşılaştırılması ve alınabilecek tedbirlerin tespiti amaçlanmıştır. Belirtilen sürelerde Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalınca 468 olgunun retrospektif değerlendirmesi yapılmış ve ölüm olgularının profili çıkarılması amaçlanmıştır. Olguların yaş ortalaması 48,15'dir. 358'inin (%76,5) erkek, 110'unun (%23,5) kadın olduğu tespit edilmiştir. 60 yaş üstü %34,4'le en büyük grubu oluşturmaktadır. Ölümlerin %73,7'si zorlamalı, %25,4'ü doğal nedenlerle gerçekleşirken %0,9 olguda ölüm nedeni belirlenememiştir. Doğal nedenli ölümlerin %54,6'sı kardiyovasküler sistem kökenli ölümlerdir. Zorlamalı ölümlerin en büyük nedeni %41,7'lik oranla trafik kazalardır. Ölümün nedeninin tespitinde %62,8 olguda otopsi yapılmıştır. Otopsi yapılan olguların %34,4'ünden histopatolojik ve toksikolojik örnek alınmıştır. Örnek alınması doğal nedenlerle otopsisi yapılan olgular içinde %65,6 olurken, zorlamalı olgular içinde %17,2 olmuştur. Penetran travmaya bağlı ölümlerin %96,2'sında otopsi yapılırken hiç histopatolojik örnek alınmamıştır. Asfiksi nedenli ölümlerde %93,4 oranında otopsi yapılırken, otopsi yapılan olguların sadece %21,1'inde örnek alınmıştır. Adli tıbba getirilmiş bütün vakalarda otopsi işlemi uygulanması ilerde doğabilecek tıbbi ve hukuki problemleri ortadan kaldıracaktır. Ayrıca otopsilerde histopatolojik örnekleme yapılan olgu sayısının artmasının tanıyı destekleyici ve önlenebilir durumlar için yol göstereceği olacağı düşüncesindeyiz. Her ne kadar bizim çalışmamızda virtopsi yapılan olgu olmasa da 2020 yılı itibari ile tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs gibi enfeksiyöz durumlarda virtopsinin kullanılması ve yaygınlaşmasının çağımızın gerekliliği olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Çünkü virtopsi kullanımı, uygun olgularda ve bulaşıcı hastalık taşıdığı bilinenlerin postportem incelemesinde çalışanların sağlığını koruyucu faktörlerden biri olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the dead examination and autopsies performed by Aydın Adnan Menderes University Forensic Medicine Department between 01.01.2015-31.12.2019 will be evaluated. As a result of this evaluation, the socio-demographic characteristics of the cases, forms of reporting, the causes of death, the severe lesions in violent deaths, the methods of making a diagnosis of death and whether to take histopathological samples at autopsy were examined and it was aimed to compare the data obtained with the literature and to determine the measures that can be taken. In the specified times, the Department of Forensic Medicine of Aydın Adnan Menderes University made a retrospectively evaluated 468 cases and it was aimed to profile the death cases. The average age of the cases was 48.15. It was determined that 358 (76.5%) were male and 110 (23.5%) were female. It constitutes the largest group with 34.4% over the age of 60. While 73.7% of deaths were violent, 25.4% of were due to natural causes, the cause of death could not be determined in 0.9% of cases. 54.6% of the natural caused were cardiovascular system related deaths. The biggest cause of violent deaths were traffic accidents with a rate of 41.7%. In determining the cause of death, autopsy was performed in 62.8% of the cases. Histopathological and toxicological samples were taken from 34.4% of the autopsy cases. While taking samples was 65.6% for the cases autopsied for natural reasons, it was 17.2% for violent cases. While autopsy was performed in 96.2% of deaths due to penetrating trauma, no histopathological samples were taken. While autopsy was performed in 93.4% of deaths due to asphyxia, samples were taken only in 21.1% of autopsied cases. In all cases brought to forensic medicine, performing an autopsy procedure will eliminate the medical and legal problems that may arise in the future. In addition, we think that the increase in the number of cases with histopathological sampling in autopsies will guide the diagnosis for supportive and preventable conditions. Although there was no case in which virtopsy was performed in our study, it is an undeniable fact that the use and spread of virtopsy in infectious conditions such as the coronavirus, which has affected the whole world as of 2020, is a necessity of our age. Because the use of virtopsy will be one of the protective factors the health of the employees in appropriate cases and post-portem examination of those known to have infectious diseases.