2018-2020 yılları arasında Adli Tıp Kurumu Bursa Grup Başkanlığında otopsisi yapılan olgularda alkol, uyutucu- uyuşturucu ve uyarıcı madde tespit edilen vakaların retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective analysis of the cases including alcohol, drug and stimulant substances in autopsies performed by Bursa Group Chai̇rman of Council of Forensic Medicine between 2018-2020
- Tez No: 763731
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK DURAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Alkol, uyutucu-uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımı, ülkemizde ve dünya genelinde ciddi bir halk sağlığı sorunu olup önemli morbidite ve mortalite nedenidir. Uyuşturucu madde kullanımına bağlı ölümlerin otopsileri, tedavi görmeyen ve başka yerde kayıtlı olmayan madde kullanıcıları hakkında değerli bilgi kaynağı olması nedeniyle yerel ve ulusal düzeyde madde kullanım profillerinin belirlenebilmesi ve buna göre alınacak tedbirlerin genişletilmesi açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmada Adli Tıp Kurumu Bursa Grup Başkanlığı Morg İhtisas Dairesi'nde 2018-2020 tarihleri arasındaki 3 yıllık sürede otopsisi yapılmış olan olgulara ait otopsi raporları incelenmiştir. Alkol ve/veya madde tespit edilen olguların sosyodemografik özellikleri, mortalite nedenleri ve buna ilişkin verilere katkı sağlamak, elde edilen verileri literatür eşliğinde tartışmak amaçlanmıştır. Çalışmaya dahil edilen 3764 olgunun %80,8'inin (n=3041) erkek, yaş ortalamasının 48,4±21 olduğu saptanmıştır. En sık ölüm sebebi %35,7 (n=1342) ile doğal nedenli ölümler olup bunu %13 (491) ile trafik kazasına bağlı ölümler izlemektedir. Olguların %9,7'sinde (n=366) etanol, %0,9'unda (n=33) metanol saptanmıştır. Etanol ile birlikte en sık saptanan maddenin benzodiazepin (%7,9) olduğu, etanol tespit edilen olgularda ateşli silah yaralanması, penetran yaralanma, trafik kazasına bağlı ölümler etanol tespit edilmeyen olgulara göre anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Madde kullanımına bağlı 58 ölüm olgusunun %36,2'sinin (n=21) çoklu madde kullanımına bağlı meydana geldiği, madde kullanımına bağlı ölümlerin %98,3'ünün erkek olduğu saptanmıştır. Madde kullanımı nedenli ölümlerdeki yaş ortalaması (28,4±8,8) diğer olgulardan anlamlı şekilde düşük bulunmuştur. Bölgeler arasındaki ekonomik, sosyal ve kültürel farklılıklar göz önünde bulundurularak farklı bölgeleri içerecek şekilde çok merkezli iii çalışmalar yürütülmesi, alkolün etkilerinin ortaya koyulması ve uyuşturucu madde ile ulusal mücadelede yol gösterici veriler sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The use of alcohol, narcotic drugs and stimulants is a serious public health problem both in our country and worldwide and is a cause of significant morbidity and mortality. Autopsies of drug-related deaths are important in terms of determining drug use profiles at the local and national level and expanding the measures to be taken accordingly, as they are a valuable source of information about drug users who are not treated and who are not registered elsewhere. In this study, autopsy reports of the cases that were performed by Bursa Group Chairman of Council of Forensic Medicine between 2018-2020 were examined. It is aimed to contribute to the sociodemographic characteristics, causes of mortality and related data of the cases with alcohol and/or substance detected, and to discuss the obtained data in the light of the literature. The most common cause of death is natural causes with 35.7% (n=1342), followed by traffic accidents with 13% (491). Ethanol was detected in 9.7% (n=366) and methanol in 0.9% (n=33) of the cases. It was determined that the most frequently detected substance together with ethanol was benzodiazepine (7.9%). Firearm injuries, penetrating injuries, and deaths due to traffic accidents were found to be significantly higher in cases with ethanol detected than in cases without ethanol. It was determined that 80.8% (n=3041) of 3764 cases included in the study were male and the mean age was 48.4±21 years. The most common cause of death is natural causes with 35.7% (n=1342), followed by traffic accidents with 13% (491). Ethanol was detected in 9.7% (n=366) and methanol in 0.9% (n=33) of the cases. It was determined that the most v frequently detected substance together with ethanol was benzodiazepine (7.9%). Firearm injuries, penetrating injuries, and deaths due to traffic accidents were found to be significantly higher in cases with ethanol detected than in cases without ethanol. Considering the economic, social and cultural differences between the regions, multi-centre studies involving different regions will provide valuable data in revealing the effects of alcohol and in the national fight against drugs.