Eşzamanlı kemoradyoterapi veya radikal radyoterapi uygulanan serviks kanserli olgularının tedavi sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of treatment results of cervical cancer patients with chemoradiotherapy and radiotherapy
- Tez No: 247094
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ŞAHİNLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Serviks kanserli olgularda radikal radyoterapi veya kemoradyoterapi sonuçlarının karşılaştırılması ve prognostik faktörlerin etkisi retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bu amaçla, 1978 ile 2006 yılları arasında İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nda FIGO evre IB2-IVB tanılı toplam 716 serviks kanserli hastalarda radikal radyoterapi ile sisplatin bazlı eşzamanlı kemoradyoterapinin etkinlikleri retrospektif olarak analiz edilmiştir. Bu olguların 627'sine eksternal radyoterapi, 89'una eşzamanlı kemoradyoterapi uygulanmıştır. Radikal radyoterapi 1.8-2 Gy fraksiyon/gün dozu ile 5-6 haftada toplam 45-50 Gy tümör dozu verilmiştir. Kemoterapi kolunda ise haftalık sisplatin 40mg/m2 /hafta olarak 5 haftalık planlanmıştır.Çalışmamızda, 5 yıllık pelvik kontrol oranları radikal radyoterapi kolunda %56.2 iken kombine kolda %75.8 (p=0.01); yine 5 yıllık hastalıksız sağkalım ve genel sağkalım oranları sırası ile %47 ile %56.3 (p=0.09), %44.9 ile % 52.5 (p=0.03) olarak bulunmuştur. Serviks kanserinde eşzamanlı kemoradyoterapinin pelvik kontrol ve genel sağkalımı arttırdığı gözlemlenmiştir. Bu olgularda yüksek yanıt oranı ve kabul edilebilir toksisitesi nedeni ile tercih edilen bir tedavi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
This retrospective study was asses the prognostic factors and the effect of only radiation and chemoradiation therapy over survival in patients? with cervical cancer. In this retrospective study, the management of patients with FIGO stage IB2-IVB cervical cancers using radiotherapy alone and concurrent chemoradiotherapy and weekly cisplatin therapy were evaluated regarding their treatment efficacy.This retrospective study was conducted on 716 patients with cervix cancer, administered to Istanbul University Cerrahpasa Medical School, Department of Radiation Oncology between 1978 and 2006. Six hundred and twenty-seven of these patients had pelvic radiotherapy 50-60 Gy total tumor dose, 1.8-2 Gy x 5 days/week, 89 patients had concurrent pelvic radiotherapy and cisplatin treatment weekly 40 mg/m2 during 5 weeks.The average 5 years pelvic control rates was 56.2 % after radiotherapy alone, and 75.8 % after combined therapy (p=0.01). The average 5 years disease free survival time and overall survival after radiotherapy alone and combined therapy was 47%, 56.3% (p=0.09) and 44.9%, 52.3% (p=0.03).There was significant difference between two treatment options regarding pelvic control rates and overall survival time. Concurrent chemoradiotherapy is preferred in patients due to high response rate and and acceptable toxicity.