Behçet sendromu ve nörobehçet sendromlu hastalarda klinik ve polisomnografik değerlendirme
Clinical and polysomnographic evaluation of patients with behcet's and neurobehcet syndrome
  1. Tez No: 247095
  2. Yazar: UĞUR UYGUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN CUDİ KAYNAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Behçet Sendromunun nörolojik tutulumu Nörobehçet sendromu olarak adlandırılır. NBS'de yapılan görüntülemelerde özellikle beyin sapı tutulumu ön plandadır.1930 yılından itibaren yapılan disseksiyon çalışmalarıyla beyin sapının uyku fizyolojisindeki önemi saptanmıştır. Bu nedenle bu çalışmada beyin sapı tutulumu olan NBS hastaları ile Behçet Sendromu hastalarının klinik ve polisomnografik olarak farklılıklarını araştırmayı amaçladık.Çalışmamıza 17 NBS, 16 BS hastası alındı. Tüm hastaların polisomnografik tetkiki yapıldı, klinik olarak uyku bozukluğu sorgulandı, Epworth ve Pıttsburgh Uyku Kalite İndeksi testleri uygulandı.Tüm bulgular T Testi,ki kare ve nonparametrik testlerle değerlendirildi.İstatiksel analizler sonucu her iki grup arasında anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Neurological involvement of Behcet sydrome is defined as Neurobehcet syndrome.Imaging studies in Neurobehcet sydrome usually reveal brainstem involvement. Dissection studies since 1930?s showed the importance of brainstem in sleep physiology. According to this knowlegde we aim to investigate clinical and polisomnografical differences between Neurobehcet syndrome with brainstem involvement and Behcet syndrome.17 Behcet syndrome, 16 Neurobehcet syndrome patients are included in this study. All patients are asked for sleep disorders clinically, evaluated with Epworth and Pittsburgh Sleep Quality Index test and underwent polisomnograpfic examination. All findings are assessed with ki square, T test and nonparametric tests. As a result there is no significant difference detected between the two groups.