Anne sütü ile beslenen bebeklerde anne sütü ghrelin ve adiponektin düzeyi ile büyüme arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation between mother milk ghrelin and adiponectin levels and grow up for babies feeded with mother milk
  1. Tez No: 247136
  2. Yazar: GÖKHAN CESUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FEHMİ ÖZGÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sadece anne sütü ile beslenen sağlıklı bebeklerin kilo alımlarının farklı olmasının nedeni henüz açıklığa kavuşturulamamıştır. Anne sütü ghrelin ve adiponektin düzeyleri ile yenidoğan ve süt çocukluğu dönemindeki büyüme arasındaki ilişkinin araştırılması bu konuya ışık tutabilir.Bu çalışmada anne sütü ile beslenen erken süt çocukluğu dönemindeki bebeklerin antropometrik değerleri ile ghrelin ve adiponektin hormonları arasındaki ilişki incelenmiştir.Prospektif tipte planlanan araştırmanın çalışma grubunu Ekim 2005-Şubat 2006 tarihleri arasında, Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi pediatri polikliniğine başvuran 25 bebek ve 25 anne oluşturmuştur. Çalışma grubuna birinci ve dördüncü ayda antropometrik ve biyokimyasal ölçümler yapılmış, prenatal öyküleri alınmıştır.Büyümeyi değerlendirmede kullanılan antropometrik ölçütler; ağırlık, boy, baş çevresi ve BMI olarak belirlenmiştir. Bebeklerin büyüme ve gelişimini etkilediği düşünülen ghrelin ve adiponektin düzeylerinin total ve aktif değerleri bebek serumunda, anne serumunda ve anne sütünde ayrı ayrı ölçülmüştür.Aktif ghrelin seviyeleri anne sütünde, hem bebek hem de anne serumlarında dördüncü ayda belirgin olarak artmış bulunmuştur (p0.05).Anne sütü total ghrelin düzeyi birinci ve dördüncü aylarda anne serum seviyeleri ile benzerlik gösterirken; anne sütü aktif ghrelin düzeyi hem bebek hem de anne serum aktif ghrelin düzeyinden anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Birinci ay anne sütü aktif ghrelin düzeyi ile bebeklerin dördüncü ay delta vücut ağırlığı arasında pozitif korelasyon saptanmıştır.Diğer değişkenler arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p>0.05).Bu bulgular, anne sütündeki ghrelinin bebeklerin büyümesinde, bebeklerin serum ghrelin düzeyinden bağımsız olarak belirgin rol oynadığını düşündürmektedir. Bununla birlikte anne sütündeki adiponektin seviyelerinin bebeklerin erken dönemlerindeki büyümesi ile ilişkisinin olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The reason for the difference of putting on weight for healthy babies feeded with only mother milk is still couldn?t explained. Investigation between mother milk ghrelin and adiponectin levels and grow up during newborn and infant period can offer a solution for this subject.In this study; relation between anthropometric values and ghrelin and adiponectin hormones for early infant period babies feeded with mother milk was investigated.In this prospective research; investigation group was composed of 25 babies and 25 mothers who were applied to Suleyman Demirel University, Faculty of Medicine, Depertment of Pediatrics policlinic between October 2005-February 2006. Anthropometric and biochemistrical measurements were performed; besides, prenatal histories were taken for the study group on first and fourth months.Anthropometric measurements to evaluate grow up were detected as weight, height, head circumference and BMI. Total and active ghrelin and adiponectin levels that were thought to be effective on baby grow up and maturing were measured seperately in baby serum, mother serum and mother milk.Active ghrelin levels were detected significantly high in mother milk, baby serum and mother serum on fourth month (p0.05).Mother milk total ghrelin level showed similarity with mother serum level during first and fourth months; mother milk active ghrelin level was detected significantly high for both baby and mother serum active ghrelin levels. Positive correlation was found between first month mother milk active ghrelin level and fourth month baby delta body mass.No significant difference was found between other variables (p>0.05).These findings made us think about the significant role of mother milk ghrelin seperate from baby serum ghrelin level for baby maturing; moreover, showed no connection between mother milk adiponektin levels and baby early grow up period.