Abdominal insizyonel herni tedavisinde uygulanan primer onarımın ve farklı prostetik materyallerin sıçan modeli üzerinde değerlendirilmesi
Evaluation of primary repair and different prosthetic materials for abdominal incisional hernia repair in rat model
  1. Tez No: 247164
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLYAS BAŞKONUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada hedef, sıçan modeli üzerinde oluşturulan karın duvarı defektlerinde primer onarımın ve bazı prostetik materyallerin irdelenmesi ve abdominal insizyonel hernilerde kullanılabilecek ideal prostetik materyal seçimine katkıda bulunabilmesi olarak belirlendi. Bu amaçla, deneysel olarak oluşturulmuş karın duvarı defektleri ya primer olarak ya da prostetik materyallerden polipropilen (Prolen), genişletilmiş politetrafloroetilen (Gore-Tex), adezyon bariyeri kaplı polipropilen (Sepramesh) ve kollajen kaplı polyester (Parietex) protezler ile kapatıldı.Çalışma 250-300 gram ağırlığında, Wistar Albino cinsi 100 adet sağlıklı sıçan dahil edildi. Herbirinde 20 sıçan olan 5 eşit gruba ayrıldı. Kontol grubu primer olarak kapatıldı. Diğer gruplara prostetik materyaller uygulandı. Postoperatif 7. ve 30. günlerde adezyon, fibrosiz, inflamasyon ve mukavemet gücü yönünden gruplar karşılaştırıldı.Postoperatif 7. ve 30. gün sonunda en düşük adezyon skoru primer onarım grubunda görüldü. En yüksek adezyon skoru ise Prolen grubunda saptandı. Primer onarım ve Prolen grupları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı.Yedinci gün sonunda Primer onarım ve Sepramesh gruplarının fibrozis skorları daha yüksek iken, 30. gün sonunda Primer onarım ve Prolen gruplarının fibrozis skorları daha yüksekti.Yedinci gün sonunda en düşük inflamasyon skoru Gore-Tex grubunda, en yüksek skor ise Parietex grubunda saptandı. Otuzuncu gün ise primer onarım ve Prolen gruplarının fibrozis skoru, diğer gruplardan istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti. Yedinci gün sonunda primer onarım ve Sepramesh gruplarının inflamasyon skorları aynıydı. En düşük skor Gore-Tex grubunda, en yüksek skor ise Parietex grubunda saptandı. 30. gün sonunda ise primer onarım ve Prolen gruplarının inflamasyon skorları diğer gruplara göre daha yüksekti. Mukavemet gücü yönünden ise Prolen ve Parietex gruplarında daha yüksek değerler saptandı.Sonuç olarak, primer onarımın insizyonel herni tedavisinde avantajlı olduğu, ancak peritonun ve fasyanın kapatılamadığı geniş defektlerde prostetik materyal kullanılması gerektiği, ideal prostetik materyal için ise yeni çalışmalar ve araştırmalar yapılmasının zorunlu olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Goal of this study is determined to examine the primary repair and some prosthetic materials on abdominal wall defects created on rat models and to contribute to the selection of ideal prosthetic material can be used in abdominal incisional hernias. For this purpose, as created experimentally abdominal wall defects were closed either primary or with prosthetic materials such as polypropylene (Prolene), expanded polytetrafluoroethylene (Gore-Tex), adhesion barrier coated polypropylene (Sepramesh) and collagen-coated polyester (Parietex) prothesis.250-300 gr weight, 100 healthy, Wistar Albino genus rats were included in the study. Five equal groups divided, either have 20 rats. Control group closed primarily. Prosthetic materials applied to the other groups. On postoperative 7th and 30th days, adhesion, fibrosis, inflammation scores and tensile strength values were compared between groups.At the end of postoperative 7th and 30th days, the lowest adhesion score was observed in the primary repair group. Highest adhesion score was observed in Prolene group. Statistical difference between primary repair and Prolene groups was significant. On the 7th day, while fibrosis scores were higher in primary repair and Sepramesh groups, at the end of 30th days fibrosis scores were higher in the primary repair and Prolene groups. Minimum inflammation score at the end of the 7th day was detected in Gore-Tex group, the highest score was detected in the group Parietex. On 30th day, fibrosis scores were statistically significantly higher in the primary repair and Prolene groups compared to other groups. At the end of the 7th day, inflammation scores were the same in the primary repair and Sepramesh groups. The lowest scores were detected in Gore-Tex group, highest scores were detected in the group Parietex. At the end of 30th days, inflammation scores were higher in primary repair and Prolene groups compared to other groups. Tensile strength values were detected higher in Prolen and Parietex groups after 7 and 30 days.As a result, primary repair in the treatment of incisional hernia is advantageous, but prosthetic material should be used in the large defects failed to close the peritoneum and the fascia, new studies and researchs are obligatory for the detection of ideal prosthetic material were concluded.