Enterokutan fistüllü hastalarda fistül kapanmasına ve mortaliteye etki eden faktörler
Factors affecting closure of fistula and mortality in patient with enterocutaneous fistula
- Tez No: 247163
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÜLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Enterokutan fistüller tedavi yöntemlerdeki gelişmelere rağmen hala ciddi klinik tablolar oluşturmaktadır. Cerrah bir taraftan konservatif tedavi sürecinde karşılaşılabilecek komplikasyonları doğru değerlendirip gerektiğinde acil cerrahi kararı vermek, diğer taraftan konservatif yöntemle kapanmaya yatkın fistüllerde olabildiğince erken cerrahiden kaçınmak ikilemiyle karşı karşıyadır. Bu nedenle fistüllerin kapanmasına ve mortaliteye etki eden faktörlerin ortaya konulması oldukça önemlidir.Bu çalışmada 1 Ocak 2005-31 Aralık 2008 tarihleri arasında kliniğimizde tedavi gören 41 enterokutan fistül hastası retrospektif olarak incelendi. Konservatif tedavi ve cerrahi tedavi uygulanan hastalarda fistüllerin kapanmasına ve mortaliteye etki eden faktörlerin belirlenmesi amaçlandı. Veriler bilgisayar kayıtlarından ve hasta dosyalarından elde edildi. İstatistiksel değerlendirmede SPSS 13 programı kullanıldı.Enterokutan fistüllerin %82.9'unu postoperatif gelişmiş fistüller, %17.1'ini spontan gelişmiş fistüller oluşturuyordu. Konservatif tedavi uygulama süresi ortalama 19 (7-51) gündü.
Özet (Çeviri)
Enterocutaneous fistula is still a serious problem, in spite of development in treatment modalities. Surgeon should evaluate the complications which may occur during treatment and should decide emergency surgery if necessary, or avoid surgery in fistulas that may close spontaneously. Thus definition of the factors that affecting mortality and closing of the fistulas is important.In this study 41 patients with enterocutaneous fistula treated between January 01 2005, and December 31 2008 were reviewed retrospectively. The objective was to evaluate the factors that affecting closure of the fistulas and mortality. The data were obtained from computer records and patient files. SPSS 13 was used for statistical analyses.Of the fistulas 82.9% developed postoperatively and 17.1% were spontaneously. The mean duration of conservative treatment was 19 (7-51) days.