Atatürk Üniversitesi Tarım İşletmesi'nde yetiştirilen saf sarı alacaların bazı verim ve yaşama gücü özellikleri
Some production traits and the livability of purebred Simmental ( Yellow Pied ) cattle in the Experimental Farm of Atatürk University
  1. Tez No: 24717
  2. Yazar: FEYZİ UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MACİT ÖZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım İşletmesinde yetiştirilen Sarı Alaca sığırlarının süt verimi, döl verimi, doğum ağırlığı ve yaşama gücü özellikleri incelenmiştir. Gerçek süt verimi, 305 günlük süt verimi, laktasyon süresi, süt yağı oranı ve gerçek yağ verimine ait genel ortalamalar sırasıyla; 2810.54 ± 146.45 kg, 2614.52 ± 136.31 kg, 317.81 ± 13.48 gün, % 4.04 ± 0.07 ve 115.69 ± 7.74 kg olarak tespit edilmiştir. Süt ve yağ verimi özelliklerinde, etkili faktörler olarak; verim yılı, buzağılama mevsimi ve laktasyon sırası incelenmiştir. Buzağılama mevsimi gruplandırılarak incelenmiştir. Buna göre, Ekim-Mart ayları I. grup, Nisan-Eylül ayları ise, 2. grup olarak ele alınmıştır. Süt ve yağ verimi özelliklerinde verim yılının etkisi önemsiz bulunmuştur. Süt ve yağ verimi özelliklerinde en yüksek verim ortalaması, I. grup olarak sınıflandırılan aylardan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY Some production traits and the livability of purebred Simmentai (Yellow Pied) cattle in the Experimental Farm of Atatürk University. In this research, the milk yield and some other important reproductive traits, such as, the number of calves born, the birth weight and livability characteristics of Simmentai cattle raised in Experimental Farm of Atatürk University were studied. The overall averages of the actual and 305 day of milk yields, the lactation lenght, the milk fat percentage and the actual fat yield were calculated as 2810.54 ± 146.45, 2614.52 ± 136.31 kg; 317.81 ± 13.48 days, % 4.04 ± 0.07 and 115.69 7.74 kg respectively. Calving year, calving season, lactation number which are the influential factors in milk production were examined. The calving season was divided into the following periods: October-March, the first group, April-September, the second group. The effect of calving year on milk and fat yield characteristics was found as insignificant. The highest averages in milk and fat yields were obtained from the first group.