Polifenol oksidaz enziminin bazı tohumların çimlenmesi sırasında gösterdigi değişimler
  1. Tez No: 24718
  2. Yazar: YAVUZ DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KOCAÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Bu çalışmada, altı farklı bitki tohumunun çimlenme sırasında polifenol oksidaz aktivitelerindeki değişmeler incelenmiştir. Tohumlar, 48 saat için 25°C de petri kutularında çimlendirilmiş ve enzim özütleri, 12 saat ara, ile tohumların embriyo, endosperm veya kotiledonlarından homojenizasyon ve santijüjlemeyle hazırlanmıştır. Polifenol aksidaz aktiviteleri spektrofotometrik yöntemle tayin edilmiştir. Tohumların polifenol oksidaz aktivitelerinin çimlenme sırasında benzer değişmeler göstermedikleri fakat embriyodaki polifenol oksidaz aktivitelerinin endosperm veya ketiledonlarınkinden daha yüksek olduğu bulunmuştur. Polifenol oksidazlar içinde genelde dopa oksidaz aktivitesinin en yüksek olduğu görülmüştür. Çimlenme ile polifenol oksidaz arasındaki ilişki solunum noktasından tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
İl SUMMARY !n this study, the changes in polyphenol oxidase activities of six different plant seeds during germination were investigated. The seeds were germinated in petri dishes at 25°C for 48 hours and enzyme extracts were prepared, at intervals of 12 hours, from embriyo and endosperm or cotyledons of the seeds by homogenization and centrifugation. Polyphenol oxidase activities were determined by the spectrophotometric method. It has been found that polyphenol oxidase activities of the seeds were not showed similar changes during germination but the activities were higher in embryo than in endosperm or cotyledons. Among the polyphenol oxidase activities, in general, dopa oxidase activity was seen to be the highest one. The relationship between polyphenol oxidase and germination was discussed from point of respiration.