Testis torsiyonundaki iskemi-reperfüzyon hasarında nitrik oksitin rolü
The Role of nitric oxide in testicular ischemia-reperfusion injury
  1. Tez No: 91114
  2. Yazar: BÜLENT HAYRİ ÖZOKUTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÜÇÜKAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışma, Ocak-Mart 1998 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hakan Çetinsaya Deneysel ve Klinik Araştırma Merkezi' nde, NO'nun testisteki iskemi-reperfüzyon hasarına etkisini araştırmak için yapıldı. Elli adet prepubertal erkek rat, herbirinde 10 rat bulunan 5 gruba ayrıldı. Cerrahi işlem tek doz Ketamin (50 mg/kg) anestezisi altında yapıldı. Midskrotal vertikal insizyonla sol testise torsiyon, detorsiyon ve sham operasyonları yapıldı. Torsiyon, sol testisin saat yönünde 720 derece döndürülmesiyle oluşturuldu ve testis prolen sütürle skrotuma tespit edilerek torsiyonun devamı sağlandı. Sham operasyonunda testis insizyon yerinden dışarı alındı, tunika albugineaya prolen sütür konuldu ve testis skrotuma yerleştirildi. Cerrahi işlem sonrası insizyon kapatıldı. Deneylerin sonunda doku malondialdehit (MDA) seviyesinin belirlenmesi ve histopatolojik değerlendirme için bilateral orşiektomi yapıldı. Birinci gruba, MDA ölçümünde bazal değeri belirlemek için bilateral orşiektomi yapıldı, ikinci gruba (kontrol grubu) 4 saat torsiyon, 4 saat detorsiyon uygulandıktan sonra bilateral orşiektomi yapıldı. Üçüncü gruba 4 saat torsiyon uygulandı. Detorsiyon işleminden 5 dakika önce 30 mg/kg L-NMMA (N-monometil L-arginin) intraperitoneal olarak verildi. Detorsiyondan 4 saat sonra bilateral orşiektomi yapıldı. Dördüncü gruba 4 saat torsiyon uygulandı. Detorsiyon işleminden 5 dakika önce 200 mg/kg L-arginin verildi. Detorsiyondan 4 saat sonra bilateral orşiektomi yapıldı. Beşinci gruba sham operasyonu uygulanıp bilateral orşiektomi yapıldı. Doku MDA ölçümü ve histopatolojik inceleme sonrasında sonuçlar ortalama ± standart hata olarak gösterildi ve istatistiksel olarak karşılaştırıldı. 49Bulgular : Doku M DA seviyeleri p>0.05 *p< 0.05 (kontrol grubuna göre) Histopatolojik değerlendirme p >0.05 *p< 0.05 (L-arginin grubuna göre) Bu sonuçlar; NO'nun testis torsiyonundaki iskemi-reperfüzyon hasarında önemli rol oynadığını göstermiştir. L-NMMA ile NO sentezi inhibe edildiğinde testisteki iskemi-reperfüzyon hasarı azalırken, L-arginin ile NO sentezinin artırılması ise bu hasarı artırmaktadır. Tek taraflı testis torsiyonu sonrası, reperfüzyonun erken dönemlerinde karşı taraf testiste hasar görülmemektedir. 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY This experimental study was performed in Erciyes University Medical Faculty Hakan Çetinsaya Clinical and Experimental Research Center, between January and March 1998 to determine the role of nitric oxide (NO) in the ischemia-reperfusion injury process in testes. Fifty prepubertal male rats were divided into five groups each containing ten rats. Surgery was conducted under intraperitoneal one-shot ketamine (50 mg/kg) anesthesia. Torsion, detorsion, and sham operations were all performed on the left testes through the midscrotal vertical incision. Torsion was created by rotating the left testis 720 degrees clockwise and maintained by fixing the testis to the scrotum with a prolene suture. During the sham operations the testes were brought through the incision and a prolene suture was placed through the tunica albuginea and the testes were replaced. After each surgical intervention the incisions were closed. At the end of the experiments, bilateral orchiectomies were performed for measurement of tissue malondialdehyde (MDA) level and histopathologic examination. In the group 1, bilateral orchiectomies were performed to determine basal values of biochemical parameters in testes. In the group 2 (control group), after four-hour torsion and four-hour detorsion, bilateral orchiectomies were performed. In group 3, detorsion was carried out after torsion lasting 4 51hours. N-monomethyl-L-arginine (L-NMMA) (30 mg/kg) was injected intraperitoneally 5 minutes prior to detorsion. Both testes were harvested 4 hour after detorsion. In group 4, detorsion was carried out after torsion lasting 4 hours. L-arginine (200 mg/kg) was injected intraperitoneally 5 minutes prior detorsion. Both testes were harvested 4 hours after detorsion. In group 5, after the sham operation, bilateral orchiectomies were performed. After the measurement of tissue MDA level and histopathologic examination, results are expressed as mean ± standard error of the mean, and compared statistically. Results: Tissue MDA levels p>0.05 *p0.05 These results suggest that NO plays an important role in damaging the testis with ischemia-reperfusion. Although inhibition of NO synthesis with L-NMMA significantly improves ischemia-reperfusion injury in testes, enhancing NO production by providing excess of L-arginine increases such damage. In the early peroids of detorsion, there is no damage to contralateral testes following unilateral testicular torsion. tCSlBöjEiCCiih-ı^iALU LU 53