Uzun süre normal koşullarda depolanmış bazı buğday çeşit ve hatlarına ait tohumların canlılık oranlarının üç değişik yöntemle test edilmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 24719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu araştırmada normal oda sıcaklığında kontrolsüz şartlarda (18-20 °C) uzun süre depolanmış 462 buğday çeşit/ hatlarının tohumlan rulo kâğıt, tetrazolium ve kum-toprak testine tabi tutulmuştur. Rulo kâğıt ve tetrazolium yönteminde tohumların çimlenme güçleri, kum-toprak testinde de sürme güçleri ve sürme hızlan ölçülmüştür. Böylece normal koşullarda 20 yıla yakın depolamadan sonra, hangi çeşit ve hatlara alt tohumlann canlılıklannı ne oranda koruyabildikleri, üç farklı yöntemle daha güvenilir bir şekilde belirlenmeye çalışılmıştır. Her bir çeşit veya hatta ait tohumlardan alınan örnekler üç tekerrürlü olarak herbir yöntemle ayrı ayrı test edilmiştir. Çalışma Doğu Anadolu Tanmsal Araştırma Enstitüsü Laboratuvarında yürütülmüştür. Denemeden elde edilen sonuçları aşağıdaki şekilde özetlemek mümkündür. Rulo kâğıt yönteminde, 253 çeşit/ hat hiçbir çimlenme göstermemiştir. Çimlenen 209 çeşit/ hattın toplam sayıya oranı %45 olmuştur. Bu 209 çeşit/hat içerisinde 168 tanesi %0-10.9 arasında, 29 tanesi % 11.0-20.9 arasında, 6 tanesi %2 1.0-30.9 arasında, 4 tanesi %3 1.0-40.9 arasında ve sadece 2 tanesi %6 1.0-70.9 arasında çimlenme göstermiştir. Bu testte B-2230 hattı %20.67, B-2683 hattı %20.67, B-687- 100- 1076 İsp. hattı %21.67, B-2336 hattı %22.67, B-2550 hattı %24.33, B-2655 hattı %29.67, Topbaş çeşidi %32.0, B-2335 hattı %33.33, B-2688 hattı %36.0, B-2479 hattı %40.0, Kırik çeşidi %63.67 ve B-2706 hattı %65.67 oranında çimlenme göstermişlerdir. Tohumların büyük çoğunluğu (%80 i) %10 dan daha aşağı çimlenme göstermiştir. Maksimum çimlenme oranı %65.67 ile B-2706 hattı ve %63.67 ile 243 nolu Kırik çeşidinden elde edilmiştir.ii Tetrazolium yönteminde, 176 çeşit/ hat hiçbir canlılık göstermemiştir ve canlılık gösteren 286 çeşit/ hattın toplam sayıya oranı %61.9 olmuştur. Canlılık gösteren bu 286 çeşit içinde 232 tanesi %0-10.9 arasında, 30 tanesi %2 1.0-30.9 arasında.il tanesi % 11.0-20.9 arasında, 6 tanesi %3 1.0-40.9 arasında, 3 tanesi %4 1.0-50.9 arasında ve geri kalan 3 tanesi de %5 1.0-90.9 arasında canlılık göstermiştir. Yapılan bu testte B-2477 hattı %31.67, 21055 nolu hat %32.33, B-2550 hattı %33.33, B-2336 hattı %34.0, B-3006 hattı %34.67, Kırmızı Kırik çeşidi %36.33, Topbaş çeşidi %41.33, B-2335 hattı %45.0, B-2688 hattı %49.0, B-2479 hattı %51.0, B-2706 hattı %65.67, Kırik çeşidi %80.33 oranında canlılık göstermiştir. Her iki testte de en yüksek canlılık oranları 243 nolu Kırik çeşidi ve B-2706 hatundan elde edilmiştir. Çeşit /hatların kum-toprak testine göre elde edilen sürme hızları incelendiğinde 360 çeşit/ hattın sürme gücü sıfır olmuştur. Toprak yüzüne çıkış gösteren bu çeşit/ hatların toplam sayıya oranı %22 olmuştur. Toprak yüzüne çıkış gösteren 102 çeşit/ hat içerisinde 90 tanesi %0- 10.9 arasında, 9 tanesi % 11.0-20.9 arasında, 2 tanesi %3 1.0-40.9 arasında, 1 tanesi ise %4 1.0-50.9 arasında sürme hızı göstermiştir. Yine bu testte B-2335 hattı %32.0, B-2706 hattı %32.67 ve Kırik çeşidi %43.0 oranında sürme hızı göstermiştir. ı' Çeşit/ hatların sürme güçleri ele alındığında 357 adet çeşit/ hattın sürme gücü sıfır olmuştur ve toprak yüzüne çıkış gösteren çeşit /hatların toplam sayıya oranı %22.7 olmuştur. Toprak yüzüne çıkan 105 çeşit/hattın 82 tanesi %0-10.9 arasında, 13 tanesi % 11.0-20.9 arasında, 7 tanesi %2 1.0-30.9 arasında olup geri kalan 3 tanesi de %3 1.0-70.9 arasında sürme gücü göstermiştir. Denemede B-2335 hattı %35.0, B-2706 hattı %49.0 ve Kırik çeşidi %64.33 oranında sürme gücü göstermişlerdir.III Tohumlanıl kum-toprak testine ait sürme hızı ve sürme gücü değerleri, rulo kâğıt ve tetrazolium testlerine ait çimlenme oranlarından düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
iv SUMMARY The objective of this experiment was to determine germineability of 462 wheat cultivars which had been stored for 20 years under uncontrolled conditions (18-20 °C). Taken Samples from each cultivars were tested by three different methods with three replications. This experiment was carried out in the laboratory of East Anatolia Research Institute. The germination ability and viability of seeds were tested by Rolled paper and tetrazolium test, and the shooting speed and shooting power of seeds were tested in sand-soil mixture. The results obtained in this study are following. 253 cultivars didn't germinate in the rolled paper test. Of 209 cultivars, The germination rates of 168 cultivars ranged between 0-10.9%, 29 cultivars between 11-20.9%; 6 cultivars between 21-0.9%, 4 cultivars between 30-40%, 2 cultivars between 60-70%, The germination ability of B-2230 cultivar was 20.67%, B-2683 cultivar 20.67%, B-687- 100-1076 Esp. cultivar 21.67%, B-2336 cultivar 22.67%, B-2550 cultivar 24.33%, B-2655 cultivar 29.67%, Topbaş cultivar 32.0%, B-2335 cultivar 33.33%, B-2688 cultivar 36.0%, B-2479 cultivar 40.0%, Kirik cultuvar 63.67%, B-2706 cultivar 65.67%. The germination rates of the most cultivars (80 % aproximately) were lower than 10%. The highest germination rates obtained 65.67% and 63.67% from the B-2706 and Kirik cultivars respectively. No germination occured for 176 cultivars in the tetrazolium test. The ratio of germination of 286 cultivars was 61.9%. Of germineting seeds, The germination rates of 232 cultivars were between 0-10.9%, 30cultivars between 11.0-20.9%, 11 cultivars between 21.0-30.9%. test 6 cultuvars between 31.0-40.9%, 3 cultivars between 41.0-50.9%, rest 3 cultivars between 51.0-90.9 %. In this test, the viablity rates of B-2477 cultivar was 31.67%, 21055 cultivar 32.33%, B-2550 cultivar 33.33%, B-2336 cultivar 34.0%, B-3006 cultivar 34.67% Red Kirlk cultivar 36.33%, Topbaş cultivar 41.33%, B-2335 cultivar 45.0% B-2688 cultivar 49.0%, B-2479 cultivar 51.0%, B-2706 cultivar 65.67%, Kirik cultivar 80.33%. In both tests, the highest level of viability was obtained from Kirik and B-2706. No shooting speed and power occüred for 360 cultivars in the sand-soil test. The shooting rates of 102 cultivars to total amounth of seeds was 22%. In 102 cultivars, the shooting speed of 90 cultivars was between 0-10.9%, 9 cultivars between 11.0-20.9%, 2 cultivars between 31.0-40.9%, 1 cultivar between 41.0-50.9%. In this test, the shooting speed of B-2335 variety was 32.0%, B-2706 cultivar 32.67%, Kirik cultivar 43.0%. No shooting power occured for 357 cultivers in the sand-soil test. Of 105 cultivars, The shooting power of 82 cultivars was between 0-10.9%, 13 cultivars between 11.0-20.9%. 7 cultivars between 21.0-30.9%. 3 cultivars between 31.0-70.9%. In this test, the shooting power of B-2335 cultivar was 35.0%, B-2706 cultivar 49.0%, Kirik cultivar 64.33%. The highest shooting speed and shooting power were obtained from B-2706 and Kirik cultivars. The shooting speed and shooting power values in the sand-soil test were lower than the germination percentages in the rolled paper and the tetrazolium tests.