Hemodiyaliz yeterliliğinin solunum fonksiyon testleri üzerine olan etkisi
Hemodialysis efficiency the effect of on pulmonary function tests
- Tez No: 247188
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN CİNEMRE
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Göğüs Hastalıkları, Nefroloji, Chest Diseases, Nephrology
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Düzce Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amaç: KBY hastalarında hemodiyaliz replasman tedavisi yeterliliğinin solunum fonksiyon testine (SFT) etkisini araştırmayı amaçladık.Yöntem: Haziran 2008-Haziran 2009 tarihleri arasında bölgemiz diyaliz merkezlerinde (Düzce ili ve çevresi) kreatin klirensi 10-15 ml/dk altında olan ve hemodiyaliz programına alınan son dönem böbrek yetmezlikli 71 hastanın kayıtları retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalar klinik olarak stabil olduğunda solunum fonksiyon testleri yapıldı.Bulgular: Hastalarda solunum fonksiyon parametreleri olarak FEV-1, FVC, FEV-1/FVC, PEF ve FEF 25-75 `e bakıldı. Bu parametreleri etkileyebilecek faktörler basamaklı çoklu lineer regresyon analizi modeli oluşturularak incelendi. FVC için en yüksek R2'li model iki bileşenli, yaş ve Kt/V olarak saptandı. FEV-1 için üç faktörlü model kuruldu ve bağımsız öngördürücü belirteçlerin yaş ve KtV olduğu saptandı. PEF değeri için ise dört bileşenli modelde yaş ve Kt/V bağımsız öngördürücüler olduğu saptandı.Sonuç: Çalışmamızda hemodiyaliz hastalarında yaş ve diyaliz yeterliliği (Kt/V)'nin solunum fonksiyonları için istatiksel olarak anlamlı düzeyde bağımsız öngördürücü olduklarını bulduk.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aim to evaluate the effect of efficiency of hemodialysis replacement treatment on pulmonary function tests (PFT).Method: Between June 2008-June 2009 in our regional dialysis centers (Duzce province and environement), records of 71 patients whose creatinine clearance was under 10-15 ml / min and who were receiving hemodialysis treatment because of end stage renal failure were evaluated retrospectively. The respiratory function tests have been performed when patients became stable clinically.Results: FEV-1, FVC, FEV-1/FVC, PEF ve FEF 25-75 were evaluated as respiratory function parameters in patients. The factors that can effect these parameters were evaluated by ccnstruction of step-wise multiple linear regression analysis model for the highest R2. model best subsets for FVC are age and Kt/V. The highest R2 for FVC was obtained by a two factor model and age and Kt/V were found to be statistically significant independent predictors. In a three factor model, age and Kt/V were found to be significant independent predictors. Age and Kt/V were also the significant independent predictors in a four factor model for PEF.Conclusion: In our study, we found that age and hemodialysis efficiency(Kt/V) were statistically significant independent predictors for pulmonary function tests.