Tiroid fonksiyon bozuklukları ile mevsimler arasındaki ilişki
Relationship between the thyroid dysfunction and seasonal variation
- Tez No: 247189
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN CİNEMRE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Amaç: Klinik gözlemleriz doğrultusunda tiroid fonksiyon bozuklukları ile mevsimler arasındaki ilişkiyi araştırdık.Yöntem: Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları kliniğinde, 2006 Şubat -2007 Ocak döneminde polikliniğimize ilk defa başvuran ve daha önce hastalıkları bilinmeyen 2133 hasta dosyası retrospektif olarak incelendi. Tüm hastalar başvuru zamanlarına göre ayrılarak tiroid disfonksiyonu olanların tanı zamanları tespit edildi.Bulgular: Tüm tiroid difonksiyonları değerlendirildiğinde eylül-şubat arası 6 aylık soğuk mevsim periyodunda tüm tiroid fonksiyon bozuklukları yaklaşık %50 (151/96, P =0.04) daha fazladır. Hipotiroid hastalarda sıcak mevsim (Mart-Ağustos) döneminde 34, soğuk mevsim (Eylül-Şubat) döneminde 65 hasta (P =0.022), hipertiroid hastalarda ise (Mart-Ağustos) döneminde 62, soğuk mevsim (Eylül-Şubat) döneminde 86 hasta olup (P >0.1) istatiksel olarak anlam yoktu.Sonuç: Endemik guatr ve uzun yıllar iyot replasmanı yapılan yerlerde diyetsel faktörler her türlü tiroid hastalığını tetikleyebilir ve değişik prevalans ve insidansların oluşmasına sebep olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: We investigated the relationship between thyroid dysfunction and seasonal variation in our clinical practice.Methods: The charts of the 2133 patients who presented for the first time to our Internal Medicine Clinic at Düzce University School of medicine between Feb 2006 to Jan 2007 has been evaluated retrospectively. Among these, patient charts with newly diagnosed thyroid dysfunction were classified according to the month of diagnosis.Results: In general, all thyroid dysfunctions were about 50% more common during the cold seasons between Sep to Feb compared to warm seasons between March to Aug. (151 vs 96, respectively, p =0.047). Hypothyoidism was more commonly diagnosed during the cold seasons compared to warm seasons (65 vs 34, respectively, p=0.022). On the other hand, there was not significant difference in new diagnosis of hyperthyrodisim between warm and cold seasons (62 vs 86, respectively, P = 0.29).Conclusion: Dietary and immunologic factors display signicant differences among cold and warm seasons. This might have an impact on thyroid disorders in endemic goiter regions with mild iodine deficiency and dietary iodine replacement program.