Düzce Üniversitesi Düzce Meslek Yüksekokulu öğrencilerinde Şiddet Sıklığının ve Kısa Semptom Envanteri'nin değerlendirilmesi
Assessment of violence prevalence and brief symptom inventory in Duzce Vocational College students in Duzce University
- Tez No: 247193
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY YEŞİLDAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
AmaçBu çalışmada amaç; Öğrencilerde şiddete maruz kalma ve şiddet uygulama sıklığını, şiddet için risk ve koruyucu faktörleri belirlemek ve KSE ile şiddet arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir.YöntemBu kesitsel araştırmaya; Düzce Üniversitesi Meslek Yüksekokulu'ndan okuyan 2635 öğrenciden tabaklı örnekleme yöntemiyle 944 öğrenci alınmış, bu öğrencilerden 844'üne ulaşılmış ve katılım hızı %92,54 olmuştur. Anket formu araştırma yürütücüsünün gözlemi altında öğrenciler tarafından doldurulmuştur. İstatistiksel analizde spss 11.0 kullanılmıştır.BulgularAraştırmaya 671(%79,5) erkek, 173(%20,5) kız öğrenci katılmıştır. Kız öğrencilerin %39,5'i, erkek öğrencilerin ise %31,7'si son 1 yılda fiziksel şiddete, kız öğrencilerin %62,4'ü, erkek öğrencilerin %51,4'ü son 1 yılda duygusal şiddete maruz kaldığını belirtmiştir, kızlarda şiddete maruz kalma anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (sırasıyla p=0,05, p=0,01).Son 1 yıl içinde fiziksel şiddet uygulama oranı kızlarda %36,6, erkek öğrencilerde ise %42,8, duygusal şiddet uygulama oranı kız öğrencilerde %58,7, erkek öğrencilerde ise %55,9 bulunmuştur, erkekler fiziksel şiddeti daha fazla uygulamaktadır. Kız öğrencilerin 6(%3,5)'sı, erkek öğrencilerin 27(%4,0)'si son 1 yılda cinsel şiddete maruz kaldığını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Background and AimAim of this study is to determine the prevelance of victim and perpetrate of violence in students and the risk and protective factors for violence and the relationship between violence and brief symptom inventory (BSI).MethodsIn this cross-sectional study a total of 2635 students in Düzce University, 994 of them get with a stratified sampling method and reached 844 of them. Questionnare was filled by students under observation of investigator. For statistical analyze spss11.0 was used.ResultsThe number of participation was 671(%79,5) boy students and 173(%20,5) girl students and %39,5 of girl and %31,7 of boy were exposed physical violence in the last year and %62,4 of girls and %51,4 of boys were exposed psychological violence in the last year. Exposure violence in girls was higher from boys (in order of p=0,05, p=0,01).In the last year the rate of perpetrate psychological violence to another person was %36,6 in girls and %42,8 in boys. The rate of perpetrate psychological violence to another person was %58,7 and %55,9 in boys. Boys were more perpetrator than girl students. The 6(%3,5) of girls and the 27(%4,0) of boys informed sexual violence exposure in the last year. Physical dating violence rate was %38,8 in boys and %34,0 in girls.