Subklinik hipotiroidili hastalarda metabolik ve kardiyolojik değişiklikler; L-Tiroksin tedavisinin değerlendirilmesi
Metabolic and cardiological changes in patients with subclinical hypothyroidism; evaluation of L-Thyroxine treatment
  1. Tez No: 247196
  2. Yazar: MEHTAP EVRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER TETİKER
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Subklinik hipotiroidizm, serum fT4 (serbest T4) ve fT3 (serbest T3) düzeyleri referans aralıkta iken serum TSH (tiroid stimulan hormon) düzeylerinde hafif düzeyde artış ile tanımlanır. Bu hastalarda temel sorun tedavi alıp almayacaklarıdır. Birçok çalışmada, levotiroksin tedavisinin hipotiroidizm semptomları, serum lipid düzeyleri ve kardiyak fonksiyonlar üzerine olumlu etkileri gösterilmiştir. Biz prospektif klinik çalışmamızda, daha önce tanı almamış subklinik hipotiroidili hastalardaki metabolik değişiklikleri ve bunlara tiroksin tedavisinin etkilerini incelemeyi amaçladık.Gereç ve Yöntem: Çalışma grubunu yeni tanı konulan ve daha önce herhangi bir tedavi almamış subklinik hipotiroidili 53 hasta oluşturdu. Rastgele seçilen 29 hastaya tedavi verilirken, 24 hasta kontrol grubu olarak tedavisiz izlendi. Hastaların başlangıçta ve 6 ay sonra semptomları sorgulanıp, fizik muayeneleri yapıldı. Başlangıçta ve 6. ayda tedavi verilen ve tedavi verilmeyen hastaların tiroid fonksiyon testleri, lipid parametreleri, holter EKG ve EKO'ları karşılaştırıldı.Bulgular: Hastalar 40 (% 75,5) kadın, 13 (% 24,5) erkek; yaş ve VKİ ortalamaları sırasıyla 44,02±13,9 yıl ve 29,4±6,4 kg/m2idi. Tedavi almayanlara göre tedavi alanlarda ortalama TSH düzeylerinde ve ortalama fT3 düzeylerinde başlangıca göre 6. ayda anlamlı bir azalma (tedavi almayanlarda sırasıyla p=0,005 ve p=0,017; tedavi alanlarda sırasıyla p=0,00 ve p=0,34) saptandı. Başlangıçta serum ortalama LDL kolesterol 108±34 mg/dl (normal), Lp(a): 87,6±284 mg/dl (yüksek) bulundu. Tedavi almayan hastalarda ortalama LDL kolesterol düzeyleri 6. ayda anlamlı artma (p=0,01), tedavi alanlarda minimal azalma (p= 0,75) gösterdi. Serum Lp(a) düzeyinde tedavi almayanlarda başlangıca göre 6. ayda herhangi bir farklılık saptanmazken (p=0,52), tedavi alanlarda anlamlı olmayan bir azalma saptandı (p=0,93). Her iki grupta başlangıçta ve 6. ayda ortalama EF düzeyinde anlamlı bir değişim olmadı (p=0,43). Her iki grupta Em başlangıca göre 6.ayda azalma gösterirken, bu azalma tedavi almayan grupta anlamlıydı (p=0,013). Tedavi almayan hastalarda Em/Am oranında başlangıca göre 6.ayda anlamlı bir azalma saptandı (p=0,005). Hastaların başlangıçta ortalama İVRZ düzeyleri uzamıştı (123±45,8msn). Tedavi almayanlarda İVRZ başlangıca göre 6. ayda artmaya devam etti ve bu artış istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,012). Tedavi alan hastalarda ise İVRZ düzeyi başlangıca göre 6.ayda anlamlı bir farklılık göstermedi (p=0,87).Sonuç: Biz bu çalışmada subklinik hipotiroidili hastalarda klinik hipotiroidi semptomlarının çoğu zaman mevcut olduğunu, hastalarda oluşan klinik, kardiyak ve metabolik değişikliklerin Levotiroksin tedavisi ile düzelebileceğini saptadık.
Özet (Çeviri)
Objectives: Subclinical hypothyroidism is defined as a mild elevation in serum TSH (thyroid stimulating hormone) level while serum fT4 (free T4) and fT3 (free T3) levels are in reference range. Main problem with these patients is whether they will receive therapy or not. In many studies, positive effects of levothyroxine treatment on hypothyroidism symptoms, serum lipid levels and cardiac functions were shown. In this prospective clinical study, we aimed to evaluate the metabolic changes in the newly diagnosed patients with subclinical hypothyroidism and the effects of thyroxine treatment in these patients.Material and Methods: Fifty-three newly diagnosed patients with subclinical hypothyroidism who did not receive any therapy before were included in the study group. Randomly choosen 29 patients received therapy while the remaining 24 patients formed the control group and followed without any treatment. Patients were asked for symptoms and examined physically at the beginning of the study and at the end of sixth month. Thyroid function tests, lipid parameters, holter ECG and ECO at the beginning of the study and at the end of sixth month were compared between the 2 groups.Results: There were 40 (75.5%) female, 13 (24.5%) male patients; mean values of age and BMI were 44.02±13.9 years and 29.4±6.4 kg/m2. Mean TSH levels and mean fT3 levels were significantly decreased in the sixth month with respect to the begining in the patient with treatment when compared to the control group (p=0.005 and p=0.017 in the control group; p=0.00 and p=0.34 in the patient with treatment).In the beginning mean levels of serum LDL cholesterol were 108±34 mg/dl (normal), Lp(a): 87.6±284 mg/dl (high). Mean cholesterol level showed a significant increase in the control group in the sixth month (p=0.01), whereas minimal decrease in the patient with treatment (p=0.75). Serum Lp(a) level showed no difference during the six months time in the control group (p=0.52), whereas an insignificant decrease was seen in the patient with treatment (p=0.93). There was no significant change during six months period with respect to EF in both grups (p=0.43). Em showed a decrease in both groups and this decrease was more significant in the control group (p=0.013). In the control group, Em/Am ratio showed a significant decrease during this period (p=0005). At the beginning of the study, mean IVRZ levels of the patients were elevated (123±45.8msec). In the control group, IVRZ continued to increase in the six month period and this increase was statistically significant (p=0.012). On the other hand, in the patient with treatment, IVRZ level showed no significant difference in the six month (p=0.87)Conclusions: In this study, we found that the symptoms of clinical hypothyroidism mostly existed in patients with subclinical hypothyroidism, and clinical, cardiological and metabolic changes in these patients improved with levothyroxine therapy.