Hipertiroidili hastalarda kardiyovasküler risk faktörü olarak asimetrik dimetilarjinin düzeyi
Estimating asymmetric dimethylarginine levels as a cardiovascular risk factor in hyperthyroid patients
- Tez No: 271903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÖZHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kardiyoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Giriş: Tiroit hastalıkları endotelial disfonksiyona yol açabilmektedir. Tiroit disfonksiyonu olan hastalarda ADMA düzeyleri sınırlı sayıda da olsa bazı çalışmalarda incelenmiştir. Bu çalışmadaki amacımız kardiyovasküler hastalık risk belirteci olarak değerlendirilen serum ADMA düzeylerini; diyabet ve kronik böbrek yetmezliği gibi klasik kardiyovasküler hastalık risk faktörleri bulunmayan aşikar ve subklinik hipertiroidik bireylerle tiroit hastalığı bulunmayan bireyleri karşılaştırmaktır.Materyal-Metod: Çalışma; 2010 yılı içerisinde Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji bölümünde gerçekleştirilmiştir. Vaka grubunu aşikar veya subklinik hipertiroidili hastalar oluşturdu. Çalışmaya böbrek yetmezliği, diyabetes mellitus ve ciddi hipertansiyonu bulunan bireyler alınmadı.Bulgular: ADMA düzeyleri hipertiroidi grubunda 1.04 ± 0.43 mikro mol/l ve kontrol grubunda 0.68 ± 0.21 mikro mol/l olarak bulundu. P değeri < 0.001 olarak anlamlı ilişki saptandı. Hipertiroidi grubundaki hastaların subklinik analizlerinde, hipertiroidinin etyolojisi açısından hastalar graves, multinodüler guatr ve tiroidit olarak 3 gruba bölündü. Gruplar arasında etyoloji açıdan anlamlı fark saptanmadı.Sonuç: Hipertiroidi, etyolojiden bağımsız olarak ADMA düzeyini arttırmaktadır. Hipertiroidili hastalardaki ADMA ve kardiyovasküler hastalık risk artışı; BMI, CRP ve lipid parametrelerinden bağımsız ya da daha fazla etkilidir. Hipertiroideki ADMA artışı, klasik kardiyovasküler hastalık risk faktörlerinden bağımsız gibi gözükmektedir. Hipertiroidili hastalarda klasik kardiyovasküler hastalık risk faktörlerinin ötesinde bir endotelyal disfonksiyon önemli bir yere sahip olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Thyroid diseases may cause endothelial disfunction. ADMA levels in patients with thyroid disfunction were analysed by few studies. In this study, we aimed to compare ADMA levels in patients with hyperthyroidism and subclinical hyperthyroidism and who don?t have any cardiovascular risk markers like diabetes, chronic renal failure with the patients without thyroid disease.Materials and methods: The study was conducted in Duzce University Medical Faculty Cardiology Department in 2010. The study group consisted of patients with hyperthyroidism and subclinical hyperthyroidism The patients with renal failure, diabetes and severe hypertension were excluded.Results: Mean ADMA level as 1.04 ± 0.43 mol/l in the hyperthyroid group and 0.68 ± 0.21 mikro mol/l in the control group. P value was found < 0.001 which was significant. Subgroup analyses after dividing the patients into three groups as graves, multinodular goiter and thyroiditis. Did not reveal any significant differences.Conclusion: Hyperthyroidism increases the level of ADMA beyond its cause. The increase of ADMA levels and cardiovascular risk in patients with hyperthyroidism are independent of BMI, CRP and lipid parameters and are more effective than them. The increase in ADMA levels in hyperthyroidism seems to be free from well-known cardiovascular disease risk factors. It is thought that endothelial disfunction has an important role in hyperthyroid patients, beyond the cardiovascular disease risk factors.