Yaşa bağlı makula dejenerasyonunda prognoza etkili faktörler
The factors affecting prognosis of age-related macular degeneration
- Tez No: 247198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİDAYET ERDÖL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Eksudatif yaşa bağlı makula dejenerasyonunda (YBMD) prognoza etkili faktörlerin belirlenmesi ve kliniğimizde yaşa bağlı makula dejenerasyonunda uygulanan tedavilerin etkinliğinin araştırılmasıMateryal ve Metod: Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı retina birimine ilk kez başvuran ve eksudatif YBMD'ye bağlı subfoveal koroidal neovaskülarizasyonlu (KNV) 37 hastanın 56 gözü ve yaş uyumlu 30 kişilik kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. Olgular sistemik hastalıklar açısından sorgulandı ve detaylı oküler muayeneleri yapıldı. Olguların görme keskinlikleri snellen eşeli ile değerlendirilerek logMAR skalasında eşdeğerlerine dönüştürüldü. Her kontrolde olguların renkli fundus fotoğrafları kaydedildi. Olguların başlangıçtaki ve son kontrollerindeki lezyon alanları ve çalışma boyunca uygulanan tedavileri kaydedildi.Bulgular: Olguların ortalama yaşı 72±7,13, takip süresi 18 ay idi. Çalışma grubu ve kontrol grubu serum HDL, LDL,TG, kolesterol değerleri ve vücut kitle indeks değerleri açısından karşılaştırıldı ve istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı.(p>0,05) Olguların başlangıç görme keskinlikleri ortalama 0,86±0,45 logMAR, 18.ayda ise ortalama 1,15±0,46 logMAR idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To determine the factors affecting prognosis of exudative age-related macular degeneration (ARMD) and to investigate the effectiveness of treatments applied for age-related macular degeneration in our clinicMaterials and Methods: Fifty-six eyes of 37 patients with subfoveal choroidal neovasculatization developing due to age-related macular degeneration that were first time evaluated in Retina Unit, Department of Ophthalmology, School of Medicine, Karadeniz Technical University and 30 age-matched controls were included in this study. All patients were questioned for accompanying systemic diseases and had undergone detailed ocular examination. Visual acuities were examined with Snellen charts and converted to logMAR units. Color fundus photographs were recorded at each control examination. Lesion areas at initial and last control examination and treatments that applied during the study were recorded.Results: Mean age was 72±7.13 years and follow-up time was 18 months. Study group and control group were compared in terms of serum HDL, LDL, TG, cholesterol values and body mass index, but we found no statistically significant differrence (p>0.05). Mean initial best corrected visiul acuities of the cases was 0.86±0.45 logMAR, and mean final was 1,15±0,46 logMAR.