2004-2009 Yılları arasında ameliyat edilen adrenal kitlesi olan hastaların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective analysis of the operated patients with adrenal masses between 2004-2009
  1. Tez No: 247199
  2. Yazar: SERKAN BAYIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER AĞDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
2004-2009 Yılları Arasında Ameliyat Edilen Adrenal Kitlesi Olan HastalarınRetrospektif DegerlendirilmesiAmaç: Sürrenal kitleleri benign veya malign, fonksiyonel veya non-fonksiyonelolabilir. Radyolojik görüntüleme yöntemlerinin gelisimi ve yaygın kullanımı sayesindeküratif tedavisi mümkün küçük ve lokalize adrenokortikal malignitelerin tanısıkonabilmektedir. Abdominal ultrasonografinin ve BT'nin kullanımının artması ileadrenal kitlelerin veya bir insidentelomanın tespit edilme sıklıgı da artmıstır. Tespitedilen adrenal kitlelerin % 80'i 2 cm'den küçük, % 94'ü benign ve % 90'ı nonfonksiyoneldir.Adrenal karsinom nadir olup prognozu kötüdür. Adrenal malignensilergenellikle 5 cm'den büyük oldugundan, BT veya MRG ile 5 cm'den büyük kitle tespitedildiginde eksplorasyon uygulanmalıdır.Gereç ve yöntem: 2004-2009 yılları arasında Çukurova Üniversite'si Genel CerrahiA.D'da adrenalde kitle nedeniyle ameliyat edilen 42 hasta retrospektif olarakdegerlendirildi. Hastalar hikaye, fizik muayene, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi,manyetik rezonans görüntüleme ile degerlendirildi ve hastaların serum kortizol, serımepinefrin, serum norepinefrin, serum aldosteron, idrar kortizol, idrar epinefrin, idrarnorepinefrin, idrar VMA ve idrar metanefrin degerlerine bakıldı.Bulgular: Hastaların ortalama yası 43±13 (21-76) idi.
Özet (Çeviri)
Retrospective analysis of the operated patients with adrenal masses between2004 - 2009Purpose: Surrenal masses can be benign or malign, functioning or non-functioning.Development and wide spread usage of radiologic imaging techniques allow thediagnosis of smaller, localized adrenocortical malignancies which is more amenable tocurative therapy. The increased use of abdominal ultrasound and abdominal tomographyscanning has led to the frequent finding of an unexpected adrenal mass, or anincidentaloma. Adrenal masses usually small than 2 cm in 80%, benign (94%), and nonfunctioning(90%). Adrenal carcinoma is a rare disease and has a poor prognosis.Adrenal malignancies are usually larger than 5 cm and exploration must be performedwhen the mass is bigger than 5 cm on computerized tomography and magneticresonance imaging.Materials and Methods: This retrospective study was performed on 42 patients withadrenal masses who operated at the Department of Surgery in Medical Faculty ofÇukurova University between 2004 and 2009. The patients were evaluated with medicalhistory, physical examination, ultrasonography, computerized tomography, magneticresonance imaging, serum biochemistry, serum cortisol, serum aldosterone, serumepinephrine, serum norepinephrine, urinary cortisol, urinary epinephrine, urinarynorepinephrine, urinary vanil mandelic acid and urinary metanefrin levels.Results: The mean age of the patients was 43±13 (range: 21-76 ) years.