Tavşan korpus kavernozumunda elektriksel alan uyarısı aracılı nitrik oksit bağımlı ve bağımsız non-adrenerjik non-kolinerjik gevşeme yanıtları üzerine iyon kanallarının ve siklik nükleotidlerin etkisinin araştırılması
The effects of ion channels and cyclic nucleotides on electrical field stimulation mediated no-dependent and -independent non-adrenergic non-cholinergic relaxation responses in rabbit corpus cavernosum.
- Tez No: 247204
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF SARIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Üroloji, Pharmacy and Pharmacology, Urology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada izole tavşan korpus kavernozumunda EAU aracılı NO bağımlı ve bağımsız NANK gevşeme yanıtlarının tanımlanması, bu yanıtlara potasyum kanalları, klor kanalları ve siklik nükleotidlerinin katkılarının araştırılması amaçlanmıştır. 4-6 aylık 3-3,5 kg. ağırlığında 20 adet albino erkek tavşandan izole edilen korpus kavernozum dokuları havalandırılmış Krebs solüsyonu içeren organ banyosuna izometrik kasılmaları kaydetmek için Grass izometrik kuvvet transdüserine bağlanarak yerleştirilmiştir. Guanetidin, atropin ve indometasinli ortamda EAU ile oluşan NANK gevşeme yanıtları TTX ve ?-konotoksin GVIA uygulanan dokularda tamamen ortadan kalkmış, L-NAME bu gevşeme yanıtlarını düşük frekanslarda ortadan kaldırırken, yüksek frekanslarda azaltmıştır. Bu bulgular EAU aracılı NANK gevşeme yanıtlarının sinirsel uyarıya bağlı olduğunu ve yüksek frekanslarda kısmen NO'ya bağlı olduğunu göstermektedir. EAU aracılı NO bağımlı NANK gevşeme yanıtlarını potasyum kanal blokörlerinden apamin, iberiotoksin, glibenklamid ve 4-AP etkilemezken, ODQ bu yanıtları azaltmıştır. Bu sonuçlar EAU aracılı NO bağımlı NANK gevşeme yanıtlarına siklik nükleotidlerin katkısı olduğunu göstermektedir. Bu yanıtları klor kanal blokörü NPPB azaltmış, 9-AC etkilememiştir. Ancak NPPB, EAU uygulanmayan dokularda da benzer gevşemeye neden olduğundan bu azaltıcı etkinin sinirsel aracılı gevşeme yanıtları üzerinden değil, postsinaptik olduğunu telkin etmektedir. EAU aracılı NO bağımsız NANK gevşeme yanıtlarını potasyum kanal blokörlerinden apamin, iberiotoksin ve glibenklamid etkilemezken, 4-AP gevşeme yanıtlarını azaltmıştır. ODQ da bu gevşeme yanıtlarını büyük oranda azaltmıştır. Bu sonuçlar EAU aracılı NO bağımsız NANK gevşeme yanıtlarına voltaj bağımlı potasyum kanallarının ve siklik nükleotidlerin katkısı olduğunu göstermektedir. Diğer taraftan bu gevşeme yanıtlarını klor kanal blokörü NPPB ve 9-AC azaltmaktadır, ancak EAU uygulanmayan dokularda da benzer gevşemeye neden olduğundan bu azaltıcı etkinin sinirsel aracılı gevşeme yanıtları üzerinden değil, postsinaptik olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The study aims; to define the EFS mediated NO-dependent and -independent NANC relaxation responses in isolated rabbit corpus cavernosum and to investigate the contributions of potassium channels, chloride channels and cyclic nucleotides to these responses. Isolated rabbit corpus cavernosum tissues obtained from 4 to 6 months of age 20 albino male rabbits weighing 3 to 3,5 kg, have been placed in aerated Krebs solution containing organ bath chambers to record isometric contractions via Grass force displacement transducers.EFS induced NANC relaxation responses obtained in media containing guanethidine, atropine and indomethacin, have completely vanished in tissues treated with TTX and ?-conotoxin GVIA. L-NAME fully blocked these responses at low frequency stimulations but only diminished at higher frequencies. These findings suggest that EFS mediated NANC relaxations are synaptically transmitted and are partially NO-dependent at high stimulation frequencies.Potassium channel blockers apamin, iberiotoxin, glibenclamide and 4-AP did not change the EFS induced NO-dependent NANC relaxation responses, whereas ODQ reduced the same responses. These results point out the contributions of cyclic nucleotides to EFS induced NO-dependent NANC relaxation responses. Chloride channel blocker NPBB reduced these responses while 9-AC did not have any effect. NPPB also caused relaxation in non EFS-treated tissues as well, thus, it seems that it exerts its effect on post-synaptic machinery rather than pre-synaptic mechanisms.While potassium channel blockers apamin, iberiotoxin, glibenclamide did not change the EFS induced NO-independent NANC relaxation responses, 4-AP partially inhibited the relaxation responses. Similarly ODQ strongly blocked these responses. These findings suggest that voltage-dependent potassium channels and cyclic nucleotides contribute to EFS mediated NO- independent relaxation responses. Chloride channel blockers NPBB and 9-AC reduced these responses but, as mentioned above, these agents also caused relaxation responses in non EFS-treated tissues and seem to exert their effects on post-synaptic receptors.