Adana ili toplumsal destek merkezi kayıt tabanlı 7-15 yaş grubu çalışan çocukların sağlık ve sosyal durumlarının değerlendirilmesi
Analysis of the working children aged between 7-15 from adana province social support center
  1. Tez No: 247206
  2. Yazar: OLGA EKER ÖZDENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDİ TANIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Çocuk işçiliği, önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu araştırmada, çocuk işçiliği üzerine etkili olan faktörlerin saptanması, ayrıca çocuk işçilerin sağlık durumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Araştırma, tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Örneklem; 71'i (% 20,0) Adana Toplumsal Destek merkezine kayıtlı çocuklardan, 279'u (% 80,0) bu çocukların arkadaşları, akrabaları ve iş arkadaşlarından olmak üzere 7-15 yaş arası toplam 350 çocuktan oluşmuştur. Çalışmanın veri toplaması Eylül 2007-Aralık 2008 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni olarak çocuk işçiliği, bağımsız değişkenleri olarak; ailenin ve çocuğun sosyodemografik özellikleri, çocukların çalışma hayatlarıyla ilgili özellikler, sosyal aktiviteleri, eğitim süreçleri, fiziksel gelişim ve sağlıkla ilgili özellikleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Child labour constitutes a serious public health problem. This study aims at determining the factors affecting the child labour and the health status of the working children as well.Material and Method: The study was planned to be a descriptive one. The sample included 350 children aged between 7 and 15 and 71 % (20,0%) of the sample were selected among the children recorded in the Adana Social Support Center, 279 (80,0 %) among the friends and colleagues of the above-mentioned children. Data collection under the study was performed between September 2007 and December 2008. Dependent variables of the study were socio-demographical features of the family and the child, working conditions of the children, their social activities, educational process, physical development and health status.