Supratentoriyal kitle cerrahisinde farklı deksmedetomidin sedasyon protokollerinin karşılaştırılması
Comparison of different dexmedetomidine sedation protocols in supratentorial mass surgery
- Tez No: 247213
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ULUSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma supratentoriyal kitle cerrahisi geçiren hastalarda, 1 µg/kg deksmedetomidini iki farklı protokolle uygulayarak ameliyathane şartlarında monitörize edilmiş olan hastalarda operasyon öncesi, operasyon dönemi ve erken postoperatif dönemlerdeki etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı.Supratentoriyal kitle cerrahisi geçirecek olan hastalarda, operasyon öncesi iki farklı protokolle uygulanan 1 µg/kg deksmedetomidinin plasebo grubuyla, hemodinamik, derlenme ve sedasyon düzeyi üzerine olan etki, yan etki ve güvenilirliği araştırıldı.Bu çalışma etik komite izni alındıktan sonra, klinik prospektif (ileriye dönük), randomize (rastgele), plasebo kontrollü çalışma olarak planlandı. Genel anestezi altında, elektif supratentoriyal kitle operasyonu planlanan, ASA I,II,III risk grubundan seçilen 18-65 yaş arası 60 erişkin hasta rastgele 3 çalışma grubuna ayrıldı (n=20). Hastalara iki farklı protokolle 1 µg/kg deksmedetomidin ve salin uygulandı. Hastaların operasyon öncesi, operasyon sırası ve sonrasında takip protokolüne uygun şekilde SAB, DAB, OAB, KAH, ETCO2, SpO2, NRS ve mRSS takibi yapıldı. Ayrıca olası yan etkiler kaydedildi.Sonuç olarak, supratentoriyal kitle cerrahisinde 1 µg/kg deksmedetomidinin iki farklı uygulama protokolünün hemodinamik stabilite sağlamada kontrol grubuna göre başarılı ve deksmedetomidinin farklı veriliş yöntemlerinin birbirine herhangi bir üstünlüğünün olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, by using 1 µg/kg dexmedetomidine in two different protocols we aimed at comparing their sedative effects in monitorized patients in operation room conditions at preoperative, intraoperative and early stage postoperative period in supratentorial mass surgery.Preoperative administration of two different protocol use of 1 µg/kg dexmedetomidine to the patients undergoing supratentorial mass surgery was performed and their effects on hemodynamic, recovery and sedation levels were compared with the placebo group.After obtaining Ethical permission, this clinical prospective randomized placebo-controlled study was planned. Under general anaesthesia, a total of 60 adult, 18-65 years old, ASA I, II and III level risk group patients were underwent supratentorial mass operation, by dividing intro three equal groups (n=20). Dexmedetomidine (1 µg/kg) was administered by two different protocols and control group received saline. The preoperative, intraoperative and post operative SAP, DAP, MAP, HR, ETCO2, SpO2, NRS and mRSS were assessed. Additionally, possible side effects were recorded.In conclusion, administration of 1 µg/kg dexmedeomidine through two different protocol supratentorial in mass surgery was successful compared to the control group in terms of hemodynamic stability, while no difference being detectable between the two different application routes of the agent.