Deli bal zehirlenmelerinde kan psödokolinesteraz düzeyleri
Patients admitted with mad honey poisoning pseudocholinesterase blood levels
- Tez No: 247212
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLKADİR GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Giriş: Deli bal zehirlenmesinin bir kolinerjik zehirlenme olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği konusuna ışık tutabileceği düşünülerek planlanan bu tez çalışmasında; klinik bulguları kolinerjik zehirlenmelere çok benzeyen deli bal zehirlenmeli hastalarında kan psödokolinesteraz seviyelerinin kolinerjik zehirlenmelerde olduğu gibi düşüp düşmediğinin belirlenmesi amaçlandı.Materyal ve Metod: Bu çalışma, etik kurul onayı alındıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalında Eylül 2008-Eylül 2009 tarihleri arasında deli bal zehirlenmesi ile acil servise başvuran hastalar üzerinde prospektif olarak gerçekleştirilen tanımlayıcı bir çalışmadır.Çalışmaya deli bal zehirlenmesinin klinik bulgularının (bradikardi, hipotansiyon, senkop ve baş dönmesi) bulunduğu ve bal yeme hikayesi olan, erişkin hastalar alındı. Deli bal zehirlenmesi hastalarımızdan alınan kan örneklerinde psödokinesteraz düzeyleri ölçülerek erişkin kişiler için belirtilen normal psödokolinesteraz seviyeleri (5400?13200 U/L) seviyelerine göre düşük olup olmadığı değerlendirildi.Bulgular: Çalışmaya 30 hasta alındı. Hastalar en sık baş dönmesi ve bulantı şikayetleri ile acil servise başvurmaktaydılar. Kan basıncı düşüklüğü ve bradikardi ise en sık karşılaşılan fizik muayene bulgusu olarak görülmekteydi. EKG özellikleri değerlendirildiğinde deli bal zehirlenmesi ile başvuran hastaların hemen hemen tamamında EKG patolojisi mevcut olup en sık karşılaşılan bulgu ise sinuzal bradikardi olarak saptandı. Hiçbir hastamızda atropin dışı medikasyon ihtiyacı veya kalp pili gereksinimi olmadı.Çalışmaya alınan hastaların hiçbirinde psödokolinesteraz düşüklüğü yapacak, hastalık öyküsü bulunmuyordu. Hastaların % 90'ında (n=27) kan psödokolinesteraz düzeyleri normal sınırlar içinde, % 10' unda ise (n=3) normal seviyenin altında tespit edildi.Sonuç: Çalışmaya alınan 30 hastanın 3'ünde (%10) psödokolinesteraz düzeyi düşük tespit edildi. Bu sonuç deli bal zehirlenmesinin kolinerjik bir zehirlenme olarak değerlendirilmesi hipotezini desteklememektedir. Deli bal zehirlenmesinin kolinerjik bir toksidrom olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği konusunda tespit edilen bu bilgi daha kapsamlı ve vaka sayısı daha geniş çalışmalar ile incelenmelidir.
Özet (Çeviri)
İntroduction: shed light on this thesis can be created in mind whether a mad honey poisoning can be evaluated as cholinergic poisoning;it was aimed at the patients whose clinical signs of mad honey poisoning is very similar to cholinergic poisoning to determine whether their blood pseudocolinesterase levels fell like the blood level of cholinergic poisoning droppedMaterial and Method: After ethics committe aproval, this study was performed between in September -2008 and in September -2009 in the Karadeniz Technical university department of emergency medicine faculty. This is a study conducted prospectively on the patients who were admitted with mad honey poisoning to the emergency room.There were the patients with a history of honey to eat in this study. Also these patients poisoned by the mad honey had clinical findings (bradycardia, hypotension, syncope and dizziness). The blood samples were taken from the patients who were poisoned by the mad honey. The pseudocholinesterase levels were measured in this blood samples. According to this measure the normal pseudocholinesterase level for adult person was compared to (5400?13200 U/L) levels. İt was evaluated whether these levels were low.Findings: Thirty patients were enrolled in the study. Patients who complained most frequently of dizziness and nause were already admitted to the emergency room. Low blood pressure and bradycardia are the most common physical findings recognizes. When EKG features were evaluated, EKG abnormality existed in the patients admitted with mad honey poisoning in almost. The most common finding in these patients was found to be sinusal bradycardia. Our patients need no medication out of the atropine and didn't need a pacemaker. None of the patients recevied in the study didn't have history of illness will be pseudocholinesterase low. Ninety percent of patients (n=27) in the blood levels of pseudocholinesterase were within normal limits. Ten percent of the patients (n=3) in the blood levels was found at the bottom of the normal level.Results: Ten percent of the patients (n=3) included in the study were at lower levels of pseudocholinesterase. These results don't support that mad honey poisoning is evaluated as the poisoning of the cholinergic hypothesis. This information determined in mad honey poisoning which can be evaluated and not be evaluated as a cholinergic toxidrome should be examined with more extensive studies and a larger number of cases.