Erzurum yöresine uygun silajlık mısır (Zea mays L.) çeşitlerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 24723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Erzurum yöresi için uygun silajlık mısır çeşitlerinin belirlenmesi amacıyla yürütülen bu araştırmada, ülkemizin değişik yörelerinden temin edilen yerli ve yabancı kökenli toplam 25 mısır çeşidi kullanılmıştır. Çeşitlerin çıkış süresi, erkek ve dişi çiçeklenme süresi, olgunlaşma süresi, bitki boyu, bitki başına yaprak ve koçan sayısı, hası! verimi, kuru madde oranı, kuru madde verimi, ham protein oranı ve ham protein verimi gibi karakterleri üzerinde durulmuştur. Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Araştırma ve Yayım Merkezi Müdürlüğünün 4 numaralı kuyu alanında, 1991 yılında yapılan bu araştırma, Şansa Bağlı Tam Bloklar deneme planına göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Bütün parsellere dekara 18 kg N ve 7 kg P2O5 olacak şekilde eşit gübreleme yapılmış ve bitkiler yetişme dönemleri boyunca toplam 7 defa sulanmıştır. Elde edilen veriler deneme planına uygun olarak analiz edilmiş ve ortalamalar Duncan testi ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca hasıl verimi, kuru madde oranı ve kuru madde verimi ile incelenen diğer karakterler arasındaki korelasyon katsayıları hesaplanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçları aşağıdaki şekilde özetlemek mümkündür; 1.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This field research was carried out to determine corn varieties for silage to be adapted to Erzurum conditions. In this trial 25 corn varieties obtained from differend regions of Turkey were used. Several characteristics of varieties such as emergence time, days to 50 % tasseling, days to 50 % silking, days to 50 % maturity (for silage), plant height, number of leaf and ear per plant, green matter yield, dry matter content, dry matter yield, crude protein content and crude protein yield were tested. The research was established on the field of Agricultural Research and Extension Institute of Agricultural College of Atatürk University, in 1991. A Randomized Complete Block design with three replications was used. All plots received 1 8 kg N da“1 and 7 kg P2O5 da”1. Total seven irrigation were applied at various stages of the maize plants. The data were analysed according to the experimental design and the means were seperated by Duncan's Multiply Range Test. The some correlation coefficients were also calculated. The results obtained from this research can be summarized as follows. 1.